Czeskiej kulturze XX w. poświęcony będzie cykl „Czuli barbarzyńcy”, który w Bielsku-Białej organizuje miejscowe Kolegium Nauczycielskie. Do maja odbywały się będą spotkania, koncerty i prezentacje filmów – powiedział w piątek Jarosław Zięba z Kolegium.
Współorganizator cyklu Dorota Siwor z Kolegium powiedziała, że do Bielska-Białej przyjadą najbardziej znane w Polsce osoby, którzy zajmują się problematyką czeską. "Gośćmi będą autorzy piszący o czeskiej kulturze, historii, wielkich twórcach i politykach, ale i o swoich doświadczeniach związanych z tym krajem, m.in. Aleksander Kaczorowski, Mariusz Surosz i Mariusz Szczygieł. Zaprosiliśmy też sławnych Czechów: reżysera Petra Zelenkę oraz humorystę i prozaika Petra Sabacha. Opowiedzą o swojej twórczości, problemach, które we współczesnym świecie są dla nich ważne, a także o tym, jak widzą swoich rodaków” – powiedziała.
Zdaniem Siwor uczestnicy spotkań będą rozmawiali o tym, czym charakteryzują się relacje Polaków z południowymi sąsiadami i jakie stereotypy funkcjonują w myśleniu obu narodów o sobie nawzajem. „Chcielibyśmy także rozmawiać o kwestiach uniwersalnych, które łączą nas bez względu na narodową tożsamość” – dodała.
Cykl zainauguruje 21 marca dwudniowy przegląd filmów czeskich, których wspólną cechą są nawiązania do dwudziestowiecznych wydarzeń. Widzowie obejrzą sześć filmów, między innymi słynne „Skowronki na uwięzi” Jirziego Menzla. Zaprezentowany zostanie także kontrowersyjny reportaż „Zabijanie po czesku” Davida Vondraczka, który opowiada o zbrodniach Czechów na Niemcach dokonanych tuż po II wojnie. Jego twórca przyjedzie do Bielska-Białej.
W kwietniu odbędzie się debata o Czechach widzianych oczyma Polaków. W maju bielszczanie spotkają się z Petrem Zelenką, który opowie „o samotności, szaleństwie i innych demonach”, a także porozmawiają o czeskim humorze. Zaplanowano konferencję naukową poświęconą śladom obu kultur w literaturze sąsiadów. Cykl zwieńczy 28 maja spektakl krakowskiego teatru Mist „Love story według Hrabala”.
Jarosław Zięba poinformował, że partnerem projektu po stronie czeskiej jest Uniwersytet w Ostrawie.
Bielskie Kolegium Nauczycielskie organizuje po raz drygi cykl „Czuli barbarzyńcy”. Pierwszy odbył się w ubiegłym roku.
Kolegium powstało w 1991 roku. Kształci około 1,1 tysiąca osób. Jest największą tego typu placówką w kraju. (PAP)
szf/ abe/