W Pawilonie Europy na trwających w Madrycie Targach Książki odbyła się w piątek debata na temat wsparcia udzielanego Ukrainie przez kraje europejskie poprzez kulturę.
Debatę zorganizował Instytut Polski (IP) w Madrycie przy współpracy z Komisją Europejką, Ambasadą Republiki Litewskiej oraz członkami Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury UE (EUNIC) - Forum Kulturalnym Austrii, Rumuńskim Instytutem Kultury oraz Instytutem Francuskim w Madrycie.
Ze strony Polski w wydarzeniu uczestniczyła m. in. dyrektor IP w Madrycie Gabriela Słowińska oraz szefowa działu projektów strategicznych w departamencie dyplomacji publicznej i kulturalnej MSZ w Warszawie Aleksandra Michalak.
Zgodnie z IP, Instytucje kulturalne Europy włączyły się nie tylko w zbiórki materiałów sanitarnych i żywności, ale także poprzez organizowanie koncertów i rożnych wydarzeń solidarnościowych z Ukrainą. Według organizatorów, należy podkreślić solidarność wykazaną przez kraje europejskie w ochronie dziedzictwa kulturalnego i tożsamości ukraińskiej.
Debata miała na celu udzielenie odpowiedzi na takie pytania, jak: "Co oznaczają dla Ukrainy i krajów uczestniczących organizowane inicjatywy kulturalne? Czy istotna jest tylko pomoc ekonomiczna czy także inne akcje? Co więcej możemy zrobić, aby pomóc Ukrainie?". Dyskusję moderował profesor języka i literatury polskiej na Uniwersytecie Cumplutense w Madrycie Grzegorz Bąk.
W ramach Targów Książki Instytut Polski w Madrycie zorganizował w czwartek warsztaty dla dzieci hiszpańskich, aby przybliżyć im Polskę. Rezydujący od kilkunastu lat w Barcelonie polski artysta - malarz Piotr Perski opowiedział dzieciom o Krakowie i legendę o smoku wawelskim.
Targi Książki w Madrycie są każdej wiosny jednym z głównych wydarzeń kulturalnych dla miłośników literatury. W tym roku od 26 maja do 12 czerwca na 385 stoiskach gości 424 wydawców. Targi odwiedziła żona króla Hiszpanii Felipe VI, Królowa Letizia.
Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)
opi/ zm/