Fryderyk Chopin jest największą polską marką w kulturze – powiedział Piotr Gliński na wtorkowej konferencji 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Minister poprzez losowanie zadecydował, że konkurs 5 października otworzy występ Dereka Wanga z USA.
"Fryderyk Chopin jest największą polską marką w kulturze. To jest nasz symbol i wspaniałe dziedzictwo, z którego jesteśmy bardzo dumni. Jesteśmy także dumni z tego, że Polska od lat posiada wspaniałe instytucje, które niosą treści, wartości i piękno związane z dziełem Fryderyka Chopina. Od lat Polska potrafi instytucjonalizować tę wartość, ale od pewnego czasu robimy jeszcze więcej" – stwierdził minister kultury.
"Zwiększamy wsparcie dla wspaniałego festiwalu +Chopin i jego Europa+ i dla głównego konkursu chopinowskiego, a w 2018 roku udało nam się wprowadzić drugą instytucję, która z jednej strony sławi imię Chopina, z drugiej - popularyzuje jego muzykę i daje możliwość wielu wykonawcom z całego świata żeby muzykę Chopina wykonywać w sposób jak najbardziej wierny oryginałowi czyli na instrumentach historycznych" – podkreślił Gliński.
Pierwszy Konkurs Chopinowskim na Instrumentach Historycznych odbył się w 2018 r. Tegoroczny, drugi konkurs odbędzie się w Warszawie w dniach 5-15 października. Weźmie w nim udział 35 pianistów z 14 krajów, m.in. Polski, Japonii, Włoch, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Do dyspozycji uczestników konkursu będzie 21 fortepianów z pierwszej połowy XIX w. bądź ich współczesne kopie.
Uczestników konkursu oceniać będzie ośmioosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Wojciecha Świtały.
"Idea konkursu na instrumentach historycznych łączy dwa światy, dwa systemy wartości – wielką promocję muzyki Chopina, Polski i kultury wysokiej przez konkurs chopinowski oraz wykonawstwo na instrumentach historycznych" – powiedziała dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dr Artur Szklener. "Od pierwszej edycji zauważyliśmy, że jest to kulturowy strzał w dziesiątkę. Zainteresowanie konkursem było ogromne, a relacjonowany był prawie na całym świecie. Konkurs ten rozpoczął pewną debatę na temat tego, jak powinno się wykonywać muzykę Fryderyka Chopina i jakie jest miejsce fortepianów historycznych w kulturze muzycznej" – podkreślił.
"Pewnego rodzaju papierkiem lakmusowym sensu tego wydarzenia było pytanie ilu uczestników zgłosi się z całego świata. Frekwencja była bardzo wysoka, mieliśmy 84 zgłoszenia, a poziom pianistów był tak wysoki, że komisja zdecydowała się zwiększyć liczbę uczestników konkursu z 30 do 35" – stwierdził dr Szklener.
"W przeciwieństwie do wielkiego Konkursu Chopinowskiego, ten na instrumentach historycznych nie jest konkursem monograficznym. W programie pierwszego etapu zaproponowaliśmy pewien rodzaj przejścia przez historię – od Bacha przez Mozarta, poprzez wczesne polonezy przedchopinowskie polskich kompozytorów, wczesne polonezy Chopina, aż po dojrzałe dzieła Fryderyka Chopina" – wyjaśnił.
"Skracamy dystans pomiędzy twórcą, który dysponował tym instrumentem, a wykonawcą i odbiorcą. Zbliżamy się do prawdy nie tylko pod względem zapisu tekstowego, ale także poprzez wykorzystanie instrumentów historycznych" – powiedział przewodniczący jury prof. Wojciech Świtała.
Na laureatów czekają nagrody pieniężne: I – 25 tys. Euro, II – 20 tys. Euro, III – 15 tys. Euro oraz zostanie zorganizowane światowe tournee dla laureatów.
Polskie Radio i TVP Kultura będą partnerami 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Polskie Radio nadawać będzie cały konkurs a TVP Kultura finały i koncert laureatów.
Podczas spotkania prasowego odbyło się losowanie litery, od której zaczyna się nazwisko osoby, która jako pierwsza wystąpi na 2. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Minister Piotr Gliński wylosował literę W, a dzięki temu konkurs rozpocznie Derek Wang ze Stanów Zjednoczonych.
W spotkaniu prasowym wzięli udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, prof. Wojciech Świtała przewodniczący jury, dr Artur Szklener dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Aida Bella rzecznik prasowy Totalizatora Sportowego, Jan Szewczak członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych oraz uczestnicy konkursu.(PAP)
Autor: Tomasz Szczerbicki
szt/ aszw/