Do 19 listopada na terenie województwa opolskiego odbywają się Dni Kultury Niemieckiej. Na zorganizowany przez mniejszość niemiecką po raz 17. cykl imprez kulturalnych i naukowych składają się w tym roku 33 wydarzenia.
Tegoroczne Dni Kultury Niemieckiej rozpoczną się wystawą w Galerii WuBePe „Typowo śląskie!? Świadomość regionalna i śląskie tożsamości". Zakończy je natomiast konferencja naukowa w dniach 16-19 listopada pt. „Mniejszość Niemiecka w okresie międzywojennym”. Ponad połowę wydarzeń będzie można śledzić w sieci na profilu facebookowym Mniejszość Niemiecka w Opolu/Deutsche Minderheit in Oppeln oraz na kanale YouTube Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
Podczas inauguracji 17. DKN, przewodniczący TSKN Rafał Bartek powiedział, że na tegoroczny cykl składać się będzie o 12 wydarzeń więcej, niż w roku ubiegłym, chociaż w ich organizacji przeszkadza stan epidemii. Przypomniał także, że tegoroczne DKN zbiegły się z 30 rocznicą formalnego zarejestrowania TSKN.
"Cieszę się, że w ten sposób możemy jeszcze w tym tak trudnym roku przypomnieć i uczcić 30 lecie naszej organizacji. Organizacji, która wiele zmieniła, ale i sama się zmienia. Cel jednak pozostaje ten sam – dbałość o niemiecką kulturę, tradycję i o język niemiecki tego regionu. Dziękuję w tym miejscu wszystkim, którzy przez te 30 lat ten wysiłek podejmowali, nas w tym wspierali i wspierają. Dziękuję za wasze zaangażowanie i wsparcie. Dziękuje serdecznie wszystkim tym, którzy nas wsparli, przede wszystkim Konsulatowi Republiki Federalnej Niemiec, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Opolskiego, wszystkim prywatnym sponsorom. Dziękujemy również partnerom i mediom, które bardzo licznie przejęły patronat medialny nad tymi wydarzeniami" - powiedział Bartek.
W programie tegorocznych Dni Kultury są m.in. spacery po Opolu, koncerty, wystawy: „30 lat Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim na fotografiach” czy „Z biegiem rzeki. Dzieje Żydów nad Odrą”. Organizatorzy zapraszają ponadto na spotkanie autorskie z Piotrem Pytlakowskim autorem książki: „Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej Polski”.
Jak zaznaczają organizatorzy, program Dni Kultury Niemieckiej skierowany jest do osób w różnym wieku. Organizowane są wystawy, przedstawienia, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie oraz projekty dla młodzieży mające na celu prezentację zarówno szeroko rozumianej kultury niemieckiej, jak i dorobku artystycznego mniejszości niemieckiej Śląska Opolskiego. W ciągu 17-letniej historii Dni Kultury Niemieckiej w poszczególnych wydarzeniach wzięło udział ponad 20 tysięcy gości. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ mok/