Z końcem stycznia upływa termin zgłoszeń do konkursu książkowego Ambasador Nowej Europy, organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Wręczana od 2012 r. nagroda dotyczy tytułów, które pomagają lepiej zrozumieć współczesną Europę.
"Ambasador Nowej Europy to konkurs wydawniczy, który ma na celu wyłonienie książki, która w istotny sposób porusza aktualne kwestie dotyczące współczesnej Europy, takie jak np. postawy obywatelskie, zjawiska społeczne i kulturowe, transformacje gospodarcze czyli szerokie spektrum bieżącego pulsu kontynentu europejskiego" - powiedziała PAP kierownik Działu Biblioteka ECS Magdalena Jedlicka.
Konkurs otwarty jest na różnorodne formy wydawnicze i literackie – reportaże, eseistykę, biografie, beletrystykę, książki naukowe i popularnonaukowe, historyczne i politologiczne. "Mamy np. zgłoszenia komiksowe, a nawet poezję. Wykluczeni są z konkursu właściwie tylko wydawcy przewodników turystycznych i książek kulinarnych" - wyjaśniła Jedlicka.
Tytuły mogą zgłaszać do końca stycznia wydawnictwa. Książka musi być wydana w 2017 roku, w języku polskim (może być przekład z obcego języka) i przez polskie wydawnictwo. Każda oficyna może zgłosić do konkursu nieograniczoną liczbę pozycji książkowych.
Prawo do zgłoszeń książek ma też sześcioosobowa kapituła konkursu, w której zasiadają przedstawiciele Europejskiego Centrum Solidarności oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. Ta ostatnia instytucja zainicjowała konkurs, którego organizację trzy lata temu przejęło ECS. Przewodniczącym kapituły jest dyrektor ECS Basil Kerski.
Do ubiegłorocznej edycji Ambasadora Nowej Europy zgłoszono ok. 50 tytułów. Kapituła konkursu na początku marca ogłosi pięć nominowanych książek. Wręczenie tytułu Ambasadora Nowej Europy odbędzie się podczas, organizowanego przez ECS, międzynarodowego forum refleksji "Europa z widokiem na przyszłość", które w tym roku odbędzie się w drugiej połowie kwietnia.
Autor najlepszej książki otrzyma dyplom, medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.
Tytuł Ambasadora Nowej Europy, w postaci dyplomu i medalu, przypadnie też wydawnictwu. "Chcemy w ten sposób docenić wydawnictwa za zaangażowanie i czasami pójście pod prąd zasadom komercji, bo wiadomo przecież, że nie są to książki z pierwszej dziesiątki czy dwudziestki bestsellerów czytelniczych" - zaznaczyła Jedlicka.
Dotychczasowymi laureatami nagrody Ambasador Nowej Europy byli m.in. Niluefer Goele (Wydawnictwo Karakter), Tony Judt i Timothy Snyder (Wydawnictwo Rebis), Claudio Magris (Wydawnictwo NCK), Aleksander Kaczorowski (Wydawnictwo Czarne), Serhii Plokhy (Wydawnictwo Znak).(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ agz/