Kultura i sztuka po 1989 roku

04.04.2019

Dr Andrzej Kołodyński: to chyba był nasz najwybitniejszy operator

Wiadomość, że Jerzy Wójcik zmarł, jest ciosem dla sztuki filmowej w Polsce. To trzeba podkreślić, bo to chyba był nasz najwybitniejszy operator - powiedział w czwartek PAP krytyk filmowy, red. naczelny "Kina" dr Andrzej Kołodyński.

"Był współtwórcą polskiej szkoły filmowej, poczynając od debiutu w +Eroice+ Andrzeja Munka. Jest autorem zdjęć do +Popiołu i diamentu+, "Matki Joanny od Aniołów+, +Westerplatte+, +Potopu+, ale także wspaniałych kolorowych zdjęć do +Faraona+" - przypomniał filmoznawca. 

"Wiadomość, że Jerzy Wójcik zmarł, jest ciosem dla sztuki filmowej w Polsce. To trzeba podkreślić, bo to chyba był nasz najwybitniejszy operator" - ocenił w rozmowie z PAP dr Andrzej Kołodyński. 

"Niezależnie od działalności twórczej i pedagogicznej - świetnej zresztą, bo on miał taki talent do nawiązywania kontaktu ze słuchaczami - miał publiczne wykłady w kinach, co cieszyło się ogromnym powodzeniem" - powiedział krytyk filmowy.

Kołodyński przypomniał, że wykłady Jerzego Wójcika zostały spisane. "Jest taka książka +Sztuka filmowa+, którą warto trzymać pod ręką. Jeszcze wcześniej ukazała się jego książka +Labirynt światła+, która zawiera jego przemyślenia, wspomnienia, aktualne uwagi o sztuce operatorskiej. Znakomita książka - trudno się z nią rozstać" - mówił. 

"Profesor, przede wszystkim artysta, wielki działacz filmowy i pedagog. Żegnamy Jerzego Wójcika" - podkreślił.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/mabo

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL