Kultura i sztuka po 1989 roku

14.05.2016 aktualizacja 19.07.2016

Drugi dzień festiwalu twórczości Wisławy Szymborskiej w Bolonii

Koncert kwartetu Tomasza Stańki uświetnił w piątek drugi dzień festiwalu twórczości Wisławy Szymborskiej w Bolonii, który zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy przyznania poetce literackiej Nagrody Nobla.

Bolonia żyje dziś poezją Szymborskiej. Trzydniowa impreza zorganizowana z okazji rocznicy przyznania poetce literackiego Nobla oznacza powrót jej twórczości do tego miasta po siedmiu latach od słynnegto spotkania z poetką na uniwersytecie w Bolonii w 2009 r., które przeszło do historii jako największe zgromadzenie miłośników jej poezji.

Profesor Teresa Walas z Fundacji Wisławy Szymborskiej w rozmowie z PAP zwróciła uwagę na wyjątkowość bolońskiej imprezy. „Jestem pozytywnie poruszona, że we Włoszech, a nie w Polsce, został zorganizowany festiwal Szymborskiej z okazji 20-lecia Nobla”. „W naszym kraju odbędzie się tylko konferencja naukowa; to jedyna na razie inicjatywa, o jakiej wiem” – dodała.

Od czwartku do soboty w Bolonii odbywają się wystawy, spotkania, prezentacje nowości książkowych dotyczących poetki oraz debaty z udziałem wydawców, badaczy literatury i poetów z Polski oraz Włoch. Imprezy zorganizowano w najważniejszych budynkach w mieście: w siedzibie władz, w historycznych pałacach oraz na najstarszym uniwersytecie na świecie.

Na dni Szymborskiej przyjechało także kilkudziesięciu studentów polonistyki z całych Włoch.

Całość przygotował Instytut Polski w Rzymie we współpracy m.in. z urzędem miasta Bolonii, uniwersytetem Alma Mater Studiorum, Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz wydawnictwami Adelphi Edizioni i Donzelli.

W Sali Ercole historycznego Palazzo d’Accursio, gdzie mieści się magistrat, otwarto wystawę „Jarmark cudów”, której kuratorem jest Sebastian Kudas. Przywieziono na nią z Krakowa słynne wycinanki Wisławy Szymborskiej, czyli zabawne, surrealistyczne kolaże-widokówki, które robiła ze zdjęć wyciętych w prasie i opatrywała ironicznymi komentarzami.

W ramach ekspozycji można także oglądać rysunki z wydanej w zeszłym roku we Włoszech pierwszej powieści graficznej o polskiej Noblistce, której autorką jest Alice Milani.

Wystawę tłumnie odwiedzają bolończycy i turyści.

W jednej z sal można obejrzeć film Katarzyny Kolendy-Zaleskiej „Chwilami życie bywa znośne” z 2009 r. o podróżach i pasjach noblistki. O poetce opowiadają w tym filmie znane osobistości ze świata.

W piątek o „językach i światach poezji” Szymborskiej dyskutowali podczas konferencji naukowej polscy znawcy jej twórczości oraz włoscy poloniści, wydawcy i tłumacze.

Wszyscy uczestnicy tego spotkania literackiego zwracali uwagę na fenomen niezwykłej popularności poezji Szymborskiej we Włoszech. W ojczyźnie Dantego, gdzie prawie nikt nie czyta już dziś poezji, wiersze polskiej poetki często cytuje prasa. W popularnym talk-show czyta je także autor światowego bestsellera „Gomorra” Roberto Saviano. Po spotkaniu odbył się pokaz filmu „Radość pisania” Antoniego Krauzego z 2005 r.

Poeta i pisarz Renato Gabriele opowiedział PAP, że poznał Szymborską w 2007 roku w Instytucie Goethego w Rzymie, gdzie spotkała się z tłumem czytelników. „Wiele razy publicznie czytałem we Włoszech jej wiersze. Zdarzyło mi się nawet recytować je przy muzyce elektronicznej”- dodał.

Zwieńczeniem drugiego dnia festiwalu twórczości Wisławy Szymborskiej był koncert w Teatro Duse, gdzie wystąpił Tomasz Stańko Quartet. Polski trębacz z towarzyszeniem międzynarodowego zespołu muzyków po raz pierwszy we Włoszech zaprezentował swoje kompozycje inspirowane poezją Wisławy Szymborskiej.

Z Bolonii Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL