II Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. prof. Józefa Świdra - uznanego kompozytora i pedagoga - rozpocznie się w środę na Śląsku. Zaplanowano konkurs chóralny, konferencję oraz koncerty z prawykonaniem ostatniego utworu patrona - "Singet dem Herrn ein Neues Lied".
Ta pięcioczęściowa kantata na kwartet solistów, chór mieszany, chór dziecięcy oraz orkiestrę symfoniczną, powstała w 2014 r. na zlecenie jednej z niemieckich instytucji. Polskie prawykonanie zaplanowano na niedzielę.
Józef Świder (1930-2014) to uznany kompozytor oraz pedagog. W programie kilkudniowego festiwalu jemu poświęconemu znalazły się wydarzenia o charakterze artystycznym i naukowym. Zaplanowano je na terenie Śląska Cieszyńskiego i Katowic.
W środę odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Kreacje wykonawcze współczesnego rynku kultury". W kolejnych dniach zaplanowano seminaria i warsztaty dla dyrygentów, które poprowadzą uznani przedstawiciele polskiej sceny m.in. soliści Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.
Kolejnym punktem festiwalowego programu będzie Międzynarodowy Konkurs Chóralny. W zmaganiach weźmie udział osiem zespołów, głównie z regionu. Laureaci zaśpiewają następnie na koncercie galowym. Pula nagród to 20 tys. zł.
Festiwalowym wydarzeniom towarzyszyć będą koncerty i recitale. Na sobotę zaplanowano koncert galowy pt. "Józef Świder – muzyka instrumentalna na smyczki". W Cieszynie muzycy orkiestry kameralnej Silesian Chamber Players wykonają przeznaczone na taki skład kompozycje. "Intrada e fugato" per orchestra d’archi oraz "Alla polacca" 3 pezzi per orchestra d’archi – zostaną wykonane po raz pierwszy.
Zwieńczeniem festiwalu będzie finałowy, niedzielny koncert pt. "Śpiewajmy Panu nową pieśń" w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach z prawykonaniem "Singet dem Herrn ein Neues Lied..." m.in. w wykonaniu śląskich filharmoników.
Pomysłodawcą festiwalu jest Reprezentacyjny Chór Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia" - jeden z najstarszych zespołów chóralnych na Śląsku. Festiwal otrzymał imię Józefa Świdra, który przez 20 lat był dyrektorem Instytutu Muzyki, gdzie funkcjonuje zespół. Szefowa chóru i jednocześnie dyrektor festiwalu dr hab. prof. UŚ Izabella Zielecka-Panek powiedziała PAP, że pomysł zorganizowania tego typu wydarzenia wyszedł przed laty ze strony samego profesora.
Jego postać dla organizatorów festiwalu jest też inspiracją do rozwijania i propagowania muzyki chóralnej oraz dokonań twórców pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego.
Prof. Józef Świder urodził się 19 sierpnia 1930 w Czechowicach-Dziedzicach. Wykształcenie zdobywał m.in. u Bolesława Woytowicza oraz Goffredo Petrassiego we Włoszech. Od 1952 roku pracował w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pod jego kierunkiem wykształciło się wielu uczniów. Przez wiele lat pełnił tam również funkcję dziekana i prorektora. Był także wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
W szczególności był ceniony m.in. za twórczość chóralną. Komponował przez kilkadziesiąt lat. Do jego najważniejszych utworów zaliczane są m.in. "Tryptyk powstańczy" - oratorium na głosy solowe, chór i orkiestrę (1971), "Kołysanka do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" na chór mieszany (1986), "Trzy pieśni do słów Josepha Eichendorffa" na chór mieszany (2001). Tworzył też opery. Zielecka-Panek wskazała, że wiele utworów prof. Świdra wciąż nie było jeszcze publicznie wykonanych.
Świder był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodami Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodą Ministra Edukacji za działalność pedagogiczną, Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci.
Zmarł w maju 2014 r. w wieku 84 lat.(PAP)
akp/ mow/