Koncert „Sierpniowe Przełomy” organizowany co roku przez szczecińską Operę na Zamku po raz pierwszy odbędzie się także w Świnoujściu. Orkiestra pod batutą Jerzego Wołosiuka złoży muzyczny hołd bohaterom Sierpnia ’80 i Sierpnia ’88.
„Sierpniowe Przełomy” zabrzmią w piątek (30 sierpnia, godz. 20) w świnoujskim amfiteatrze, a w niedzielę (1 września, godz. 20) tam, gdzie koncert odbywa się corocznie od 2015 r., czyli na szczecińskim pl. Solidarności, przy Centrum Dialogu „Przełomy”.
Koncert przygotowany przez Operę na Zamku upamiętnia przełomowe wydarzenia w historii Szczecina i Polski – Sierpień ’80 i narodziny „Solidarności”, a także strajki z sierpnia 1988 r., których najważniejszym ośrodkiem był port Szczecin – Świnoujście. Po raz pierwszy „Sierpniowe Przełomy” zostaną zorganizowane w tych dwóch miastach. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
„>>Sierpniowe Przełomy<< dedykowane są wybitnym szczecinianom, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju, ale także – zważywszy na datę tegorocznych koncertów – będziemy wspominać bohaterów II wojny światowej. Powstanie Warszawskie, bitwa pod Monte Cassino i wydarzenia z ostatnich miesięcy wojny będą się przewijały po wielokroć. Nie będzie jednak nadmiaru patosu i akademickiej atmosfery. Staramy się mówić językiem powszechnie znanym i lubianym - językiem muzyki filmowej” – zapowiedział Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku.
W programie koncertów znalazły się najsłynniejsze kompozycje, m.in. Wojciecha Kilara i Michała Lorenca, niezapomniane melodie z polskich filmów i seriali. Jak co roku orkiestra OnZ pod batutą Jerzego Wołosiuka zagra „Mury” Jacka Kaczmarskiego i „Sen o Victorii” zespołu Dżem. Jako solista zaśpiewa Karol Drozd, a przewodnikiem po muzyczno-historycznej podróży będzie Tomasz Raczek, znany krytyk filmowy i dziennikarz.
Organizatorem koncertu „Sierpniowe Przełomy” jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Opera na Zamku w Szczecinie. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Szczecinie. (PAP)
tma/ miś/