Polska po 1989 roku

29.11.2019

Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu zawiadomił prokuraturę ws. byłego zastępcy

P.o. dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu zawiadomił prokuraturę o nieprawidłowościach popełnionych przy inwestycjach, za które odpowiadał jego – były już – zastępca. W sprawie wszczęto śledztwo – poinformowała PAP w piątek rzeczniczka instytucji.

Rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska powiedziała PAP, że p.o. dyrektor dr Adam Soćko złożył w prokuraturze trzy zawiadomienia. Dotyczą możliwych nieprawidłowości przy remoncie podlegającego placówce pałacu w Rogalinie i odbudowie Zamku Królewskiego w Poznaniu.

Odniosła się również do środowego komunikatu CBA, które podało, że po analizie przedkontrolnej inwestycji muzeum dotyczących zakupu i instalacji gablot ekspozycyjnych, dopatrzono się nadużyć i nieprawidłowości popełnionych przez zastępcę dyrektora odpowiadającego za sprawy administracyjne.

"Potwierdzono odbiór całego przedmiotu zamówienia mimo jego niewykonania w całości. Tym samym skrócony został okres gwarancji na przedmiot zamówienia, a Muzeum Narodowe straciło ponad 2 mln złotych z powodu nienaliczenia kary umownej, przysługującej mu za nieterminowe wykonanie zamówienia" – poinformowało CBA.

"Sprawę gablot badało CBA, natomiast dyrektor Soćko złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w obszarze inwestycji na wzgórzu Przemysła, szerszej sprawy niż tyko gabloty. Dotyczy to również budowy Zamku Przemysła i organizacji Muzeum Sztuk Użytkowych (podlegającego Muzeum Narodowemu w Poznaniu – PAP)" – wyjaśniła Sobocińska.

Dodała, że kolejne dwa doniesienia dyrektora dotyczą możliwych nieprawidłowości przy remoncie należącego do muzeum pałacu w Rogalinie. "Prokuratura odpowiedziała, że wszczęła śledztwo w tych sprawach i dostaliśmy informację, że muzeum ma status pokrzywdzonego" – zaznaczyła Sobocińska. Nie potrafiła ocenić skali ewentualnych strat finansowych poniesionych przez instytucję.

Zdaniem rzeczniczki, że CBA w środę poinformowało o swoich działaniach w sprawie nieprawidłowości przy zakupie gablot w sposób "nieklarowny". "Odbiorcy tych komunikatów postrzegają, że tym zastępcą (odpowiadającym wg CBA za nieprawidłowości - PAP) jest kończący współpracę z Muzeum jako pełniący obowiązki dyrektor, w przeszłości także zastępca dyrektora, dr Adam Soćko" – przekazała Sobocińska.

Tymczasem chodzi o byłego już zastępcę dyrektora ds. administracyjnych. "Formalnie przestał być pracownikiem muzeum w czerwcu, natomiast w marcu dyrektor Soćko, już wówczas pełniący obowiązki dyrektora, zwolnił go z obowiązku bycia zastępcą dyrektora ds. administracyjnych. Właśnie po tym dyrektor powiadomił prokuraturę" – powiedziała Sobocińska.

W piątek PAP nie udało się zweryfikować w prokuraturze informacji podanych przez rzeczniczkę Muzeum Narodowego w Poznaniu.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL