Polska po 1989 roku

04.10.2016

Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej podejrzany o przekroczenie uprawnień

Zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, utrudniania przetargu o wartości 1,3 mln zł oraz wyrządzenia szkody majątkowej Muzeum Wsi Kieleckiej na kwotę co najmniej miliona zł postawiła we wtorek prokuratura dyrektorowi instytucji, Januszowi K.

Sprawię nieprawidłowości w działalności muzeum prowadzi Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód.

Jak poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz, Janusz K. usłyszał trzy zarzuty. Dwa pierwsze dotyczą: utrudniania przetargu publicznego o wartości 1,3 mln zł oraz przekroczenia uprawnień i niepopełnienia obowiązków w związku z niekorzystnym gospodarowaniem mieniem muzeum.

Trzeci zarzut jest związany z wyrządzeniem szkody kierowanej przez K. placówce, w związku z przetargiem na inwestycję budowlaną. „Chodzi o wyrządzenie znacznej szkody majątkowej, w kwocie nie mniejszej niż milion złotych, w związku z przekroczeniem kompetencji przy zarządzaniu muzeum” – opisywał Prokopowicz.

Dyrektor podczas przesłuchania złożył wyjaśnienia i nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o areszt wobec podejrzanego. Decyzja sądu w tej sprawie spodziewana jest w środę. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, Januszowi K. grozi do 10 lat pozbawieni wolności.

W tej samej sprawie zarzut utrudniania przetargu publicznego o wartości 1,3 mln zł usłyszał świętokrzyski przedsiębiorca Andrzej K. Podejrzany przyznał się. Prokurator zastosował wobec niego 200 tys. zł poręczenia majątkowego i dozór policji. Mężczyzna ma też zakaz opuszczania kraju. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Janusz K. i Andrzej K. zostali zatrzymani przez policję w poniedziałek.

Janusz K. kieruje Muzeum Wsi Kieleckiej od 2005 r. Placówka jest wspólną instytucją kultury województwa świętokrzyskiego i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prowadzoną przez samorząd województwa świętokrzyskiego.

Muzeum rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład wchodzą: Park Etnograficzny w Tokarni, Dworek Laszczyków w Kielcach, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty m.in. w Bodzentynie i Szwarszowicach. (PAP)

ban/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL