Polacy na frontach II wojny światowej

27.01.2019

Dywizjon 303 na Ukrainie – kijowska premiera filmu o polskich lotnikach

Film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” na Ukrainie Film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” na Ukrainie

Od 31 stycznia 2019 r. na ekranach ukraińskich kin pojawi się najnowsza polska-brytyjska filmowa produkcja historyczna, film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” opowiadający o polskich pilotach biorących udział w Bitwie o Wielką Brytanię podczas II wojny światowej.

Film pod ukraińskim tytułem „Dywizjon nadziei” trafi do około 100 kin na terenie całej Ukrainy. Jest to największa liczba kopii polskiego filmu na Ukrainie od czasów filmów „Ogniem i mieczem” (1999) oraz „Katyń” (2007).

Premiera filmu jest inicjatywą Instytutu Polskiego w Kijowie, który jest generalnym partnerem dystrybucji, przy wsparciu od polskich firm działających na Ukrainie. Oficjalna ukraińska premiera filmu odbędzie się w Kijowie 30 stycznia z udziałem Ambasadorów RP i Wielkiej Brytanii na Ukrainie oraz twórców filmu. Premiery lokalne odbędą się w dniu 31 stycznia br. w Odessie oraz 1 lutego w Charkowie, we współpracy z Konsulatami Generalnymi RP w tych miastach.

Scenariusz filmu został przygotowany przez Jacka Samojłowicza, Krzysztofa Burdzę i Tomasza Kępskiego na motywach słynnej powieści Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”, opisującą wkład polskich lotników w obronę Wielkiej Brytanii podczas Bitwy o Anglię. Polska premiera filmu odbyła się 31 sierpnia 2018 r.

Ukraiński zwiastun filmu w serwisie YouTube

Michał Szukała (PAP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL