W sumie ponad pół tysiąca wykonawców, członków chórów, mniejszych zespołów oraz solistów, zaprezentowało się podczas eliminacji centralnych 21. Ogólnopolskiego Festiwalu "Piosenka Białoruska", które w niedzielę odbyły się w Białymstoku.
To jedna z największych w roku imprez kulturalnych w środowisku mniejszości białoruskiej w Polsce. Laureaci festiwalu wezmą udział w dorocznej gali piosenki białoruskiej, która odbędzie się w Białymstoku 1 marca.
Największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej są w województwie podlaskim, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części. Stamtąd też pochodziła większość wykonawców uczestniczących w festiwalu, którego eliminacje centralne w Białymstoku, poprzedziły eliminacje rejonowe m.in. w Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach.
Jurorzy oceniali utwory w kategoriach: folkloru autentycznego, opracowanego oraz piosenki estradowej.
Jurorzy oceniali utwory w kategoriach: folkloru autentycznego, opracowanego oraz piosenki estradowej.
Organizatorem imprezy jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce, jeden z najważniejszych animatorów życia kulturalnego mniejszości białoruskiej w Polsce. Jego przewodniczący Jan Syczewski, odnosząc się do liczby uczestników eliminacji centralnych, ocenił, że poczucie tożsamości narodowej mniejszości białoruskiej nie zanika. Sami wykonawcy mówią, że dzięki konkursowi i konkurencji mogą się rozwijać; zwracają też uwagę, że festiwal pomaga im podtrzymywać tradycje narodowe. Od lat bowiem kluczowym problemem tego środowiska jest asymilacja.
Według ostatniego spisu powszechnego, przynależność narodową białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. osób w Polsce. Sami liderzy organizacji białoruskich uważają te dane za niemiarodajne i podają liczby kilka razy wyższe. (PAP)
rof/ abr/