Ponad 80 wykonawców – solistów, zespołów wokalno-instrumentalnych i chórów – wzięło udział w eliminacjach centralnych 27. ogólnopolskiego festiwalu „Piosenka białoruska”, które w niedzielę odbyły się w Białymstoku. Laureaci za kilka dni wystąpią na koncercie galowym.
Festiwal, to jedna z największych imprez kulturalnych w środowisku mniejszości białoruskiej. Jego organizatorem jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (BTSK) w Polsce.
Rywalizacja o nagrody i udział w koncercie galowym odbywała się w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej. Występowali tam zwycięzcy eliminacji rejonowych, ponad 80 tzw. podmiotów wykonawczych; to w sumie ok. pół tysiąca osób wykonujących piosenkę białoruską, w tym członkowie mniejszych lub większych zespołów (duety, tercety, kwartety) czy chórów.
Jurorzy oceniali śpiew a capella, z podkładem muzycznym i akompaniamentem na żywo. Regulaminowym wymogiem jest tekst utworu w języku białoruskim, ewentualnie w gwarze używanej przez tę społeczność w Polsce. Chodzi przede wszystkim o południowo-wschodnią część województwa podlaskiego, to tam jeszcze zachowała się taka gwara.
Organizatorzy zwracają uwagę, że spora grupa wykonawców to młodzież, co dobrze wróży przyszłości festiwalu, ale też wskazuje, że kolejne pokolenie przedstawicieli mniejszości białoruskiej w Polsce stara się kulturę swego narodu podtrzymywać. Do tego młodzi wykonawcy niekoniecznie sięgają do tradycyjnych utworów, dobrze znanych tej społeczności, a mają potrzebę szukania czegoś nowego.
"Przyzwyczailiśmy się już do tego, że ta młodzież jest i występuje na takim, dość wysokim, można w wielu przypadkach powiedzieć, że nawet profesjonalnym poziomie. Ten trend, ku naszej uciesze, utrzymuje się" - powiedział PAP wiceprzewodniczący BTSK Bazyli Siegień.
W najbliższy czwartek festiwal zakończy uroczysta gala piosenki białoruskiej w Białymstoku. Wezmą w niej udział laureaci oraz zaproszeni artyści z Białorusi.
Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym narodowość białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. osób. Sami liderzy organizacji białoruskich uznają jednak te dane za niemiarodajne i podają liczby kilka razy wyższe. Największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce są w województwie podlaskim, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części.
Założone w 1956 roku Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, to najstarsza organizacja mniejszości białoruskiej w kraju. Oprócz Ogólnopolskiego Festiwalu "Piosenka Białoruska" organizuje też m.in. doroczne Święto Kultury Białoruskiej oraz liczne festyny białoruskie w regionie.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ mhr/