Kultura i sztuka po 1989 roku

25.01.2018

„Fantazja dla szlachcica” J. Rodrigo w Filharmonii Świętokrzyskiej

„Fantazja dla szlachcica” Joaquina Rodrigo to jeden z trzech utworów, jakie usłyszą w piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej melomani w ramach cyklu Kanon Polihymnii. Z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej FŚ wykona go na gitarze Krzysztof Meisinger.

Meisinger, wykładowca w klasie gitary w Akademii Sztuki w Szczecinie i dyrektor artystyczny MEISINGER Music Festival, corocznego festiwalu muzycznego odbywającego się w tym mieście, na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej wystąpi po raz pierwszy. Według dyr. FŚ Jacka Rogali to jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych.

„Gitarzysta podczas koncertu w filharmonii nie jest to codzienne zjawisko. Repertuar, który na gitarę z orkiestrą czy to symfoniczną, czy kameralną powstaje ostatnio, sprawia jednak, że ten instrument coraz częściej pojawia się na scenach filharmonicznych” – powiedział PAP Meisinger, który w stolicy regionu świętokrzyskiego zagra „Fantazję dla szlachcica na gitarę i orkiestrę" hiszpańskiego kompozytora Joaquina Rodrigo, autora słynnego „Concierto de Aranjuez”.

„To bardzo słoneczny utwór, w którym jest także wiele tęsknoty, tak typowej dla Rodrigo. Dedykowany Adresowi Segovii, hiszpańskiemu gitarzyście, twórcy współczesnej gitary klasycznej. Przed nim gitara bardzo rzadko funkcjonowała jako instrument koncertowy w muzyce klasycznej. Kojarzona głównie z muzyką flamenco, dzięki Segovii zagościła na scenach koncertowych całego świata” – zaznaczył gitarzysta, który nie ukrywa, że jest pod urokiem muzyki hiszpańskiej.

„Bardzo ją lubię, stała się dla mnie naturalną muzyką. Ucząc się gry na gitarze poznawałem wiele różnych kompozycji i rejonów muzyki. Niektóre z nich pasują do gitary klasycznej, ale muzyka hiszpańska jest dla niej stworzona” – zapewnił Meisinger.

Oprócz „Fantazji dla szlachcica” podczas piątkowego koncertu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego zagra także uwerturę do opery „Moc przeznaczenia" Giuseppe Verdiego i I Symfonię f-moll Dmitrija Szostakowicza.

„Symfonia, która bardzo lubię, to nie jest mój wybór, tylko maturzystów, którzy przychodzą do nas w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca +Filharmonia, ostrożnie – wciąga+. Kilka razy w ciągu całego sezonu artystycznego to młodzież decyduje o repertuarze” – zaznaczył Rogala.

Piątkowy koncert z cyklu Kanon Polihymnii rozpocznie się o godz. 19. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL