Tym razem polscy wydawcy nie dali się zaskoczyć Szwedzkiej Akademii - od stycznia tego roku po polsku wyszło siedem książek Alice Munro, a w planach wydawniczych są trzy kolejne. Właśnie ukazał się kolejny tom opowiadań "Dziewczęta i kobiety".
Bohaterka "Dziewcząt i kobiet" (W.A.B.), Del Jordan, outsiderka dorastająca w latach czterdziestych, spaja poszczególne opowiadania w jeden spójny cykl. Munro powraca tu do swojego ulubionego tematu: dojrzewania, wchodzenia w dorosłość, przejścia pomiędzy byciem dziewczyną a kobietą. Del ma dosyć prowincjonalnego życia w Ontario i wiejskiej mentalności. Dziewczyna żyje na farmie swojego ojca, gdzie najbliższymi jej osobami są stary kawaler, ekscentryczny przyjaciel rodziny oraz jej ordynarny młodszy brat. Kiedy Del zaczyna spędzać więcej czasu w centrum miasta, coraz częściej towarzyszy jej matka, pewna słuszności swoich poglądów agnostyczka, sprzedająca farmerom encyklopedie. Dziewczyna zaprzyjaźnia się również z energiczną lokatorką matki, Fern Dogherty, oraz jej przyjaciółką Naomi. Dziewczyna staje się bacznym obserwatorem, rejestrującym rzeczywistość małomiasteczkowego życia.
Alice Munro została nagrodzona literackim Noblem jako "mistrzyni krótkiej formy literackiej". Wśród polskich pisarzy i krytyków literackich przeważa opinia, że to jeden z bardziej zasłużonych literackich Nobli ostatnich lat.
W styczniu Wydawnictwo Literackie opublikowało "Taniec szczęśliwych cieni" - piętnaście historii, w których Munro patrzy na świat oczami kobiet, mówiąc o przemijaniu, złożoności więzów rodzinnych, specyfice życia w małych miasteczkach i ogromnych różnicach między światem mężczyzn i kobiet. W maju natomiast nakładem WL wyszła najnowsza książka i - jak sama autorka twierdzi - najbardziej osobista książka tegorocznej noblistki, zatytułowana "Drogie życie". To czternaście opowiadań o związkach, ale i sekretach nawet najbliższych sobie ludzi, a także bardzo osobiste wspomnienia autorki, przywołującej rodzinny dom w Wingham, rodziców, młodszą siostrę, młodzieńcze rozterki, lęki i obsesje.
"Miłość dobrej kobiety" (W.A.B. lipiec 2013) to zbiór ośmiu opowiadań o kobietach. Ich losy, możliwości i ograniczenia we współczesnym świecie są główną osią twórczości Munro, znakomitej pisarki kanadyjskiej. Jej bohaterki muszą sobie radzić z niejednoznacznością własnych uczuć, z wewnętrznymi konfliktami, z rozdźwiękiem między tym, czego chcą, a tym, co muszą. Jest tak z wkraczającą w dorosłość mężatką, która szuka swojego miejsca w życiu, jest tak z młodą kobietą, która przyjeżdża na wakacje do matki, ale nie potrafi z nią wytrzymać, bo ma w sobie zbyt dużo goryczy i żalu. We wrześniu nakładem WL wyszedł tom opowiadań "Przyjaciółka z młodości” - dziesięć opowiadań o miłości, tęsknocie, umieraniu, przypadkach rządzących naszym życiem.
Także we wrześniu do księgarń trafiło wznowienie książki, która po raz pierwszy wyszła po polsku w 2011 roku - "Widok z Castle Rock" (WL), zajmującej wyjątkowe miejsce w dorobku Munro. To cykl krótkich tekstów tak ściśle ze sobą powiązanych, że czyta się go jak sagę. Opowiadania zawarte w tym tomie składają się na historię rodziny Alice Munro począwszy od ostatnich lat XVIII w. aż po lata dziewięćdziesiąte wieku XX. Surowe pejzaże Szkocji, podróż przez Altantyk, życie osadników w spartańskich warunkach, echa wielkiego kryzysu, drugiej wojny światowej i zimnej wojny - na tym tle Alice Munro z właściwą sobie powściągliwą czułością snuje losy własnych przodków i ich przyjaciół. Także we wrześniu WL przypomniało "Zbyt wiele szczęścia", pierwotnie wydane w 2011 roku. To zbiór historii rozgrywających się w dwudziestowiecznej Kanadzie i dziewiętnastowiecznej Europie.
Ale to nie koniec festiwalu Munro w polskich wydawnictwach - WL planuje w najbliższym czasie opublikować kolejne dwa tomy opowiadań: "Księżyce Jowisza" i "Odcienie miłości", a W.A.B. - przygotowuje wydanie "Jawnych tajemnic".
W.A.B. już wcześniej wydawało książki tegorocznej noblistki - w 2012 roku wyszedł zbiór opowiadań "Za kogo Ty się uważasz?". Książki Alice Munro publikowało także wydawnictwo Dwie Siostry - "Kocha, lubi, szanuje..." wyszło w 2011 roku, a "Uciekinierka" - trzy lata wcześniej.
Kanadyjska pisarka Alice Munro nie przyjedzie w grudniu do Sztokholmu na ceremonię wręczenia literackiej Nagrody Nobla ze względu na stan zdrowia. 82-letnia Alice Munro trzy lata temu podczas festiwalu literackiego w Toronto bez ujawniania szczegółów oświadczyła, że walczyła z chorobą nowotworową. Pisarka powszechnie jest znana z nieśmiałości i niechęci do podróży. Obecnie mieszka w Clinton, niedaleko Wingham, gdzie przyszła na świat, czyli w scenerii swoich opowiadań.
Alice Munro została nagrodzona literackim Noblem jako "mistrzyni krótkiej formy literackiej". Wśród polskich pisarzy i krytyków literackich przeważa opinia, że to jeden z bardziej zasłużonych literackich Nobli ostatnich lat. (PAP)
aszw/ abe/