Plenerowe pokazy filmów historycznych, konkurs filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce historycznej, spotkania z ich twórcami, to główne punkty programu festiwalu filmowego „Spotkania z historią”, który rozpocznie się w środę w Zamościu.
Zamość, miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, jest bardzo dobrym miejscem na festiwal historyczny – powiedział Andrzej Bubeła, dyrektor 3. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.
„Zamość ma oryginalne Stare Miasto, był miejscem ważnych wydarzeń historycznych, szczyci się wielokulturową przeszłością. Festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno twórców, jak i publiczności, chcemy popularyzować wiedzę o historii przez filmy, ale też warsztaty i konkursy adresowane do młodych ludzi” – powiedział Bubeła.
W konkursie filmów dokumentalnych i reportaży historycznych zaprezentowanych zostanie blisko 50 tytułów, które organizatorzy wybrali z ponad 200 zgłoszonych. „Ich tematyka jest bardzo różnorodna. Dotyczą one wydarzeń z okresu I i II wojny światowej, zbrodni na Wołyniu, bitwy pod Komarowem w 1920 r., ale też prapoczątków państwa polskiego, a także postaci Czesława Niemena” – dodał Bubeła.
Festiwal otworzy projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945”, zrealizowanego przez Muzeum Historii Polski. Opowiada on o mało znanym dramacie 30 tys. Ślązaków, którzy w 1945 r. wywiezieni zostali na roboty przymusowe w głąb ZSRR.
Festiwal otworzy projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945”, zrealizowanego przez Muzeum Historii Polski. Opowiada on o mało znanym dramacie 30 tys. Ślązaków, którzy w 1945 r. wywiezieni zostali na roboty przymusowe w głąb ZSRR.
„Od kilku lat Muzeum Historii Polski przygotowuje krótkie filmy dokumentalne i reportaże historyczne. Te filmy prezentujemy na naszym kanale YouTube, cieszą się one dużym zainteresowaniem. Festiwal w Zamościu jest dobrą promocją filmów historycznych, małych form, często dostępnych tylko w sieci” – powiedział rzecznik Muzeum Marek Stremecki.
„Coraz więcej ludzi robi filmy i reportaże historyczne, przyjeżdżają do Zamościa, spotykają się z widzami. Główne tematy to PRL i II wojna światowa. Dopiero od niedawna możemy mówić o tym najnowszym okresie historii więcej, odnajdywać źródła. Zainteresowanie historią to jest coś, co jest wzruszające, od dwóch lat niemal wszystkie tytuły gazet mają dodatki historyczne, łącznie z gazetami tabloidowymi” – dodał Stremecki.
W Zamościu na pokazie pozakonkursowym zaprezentowane też będą dwa inne filmy zrealizowane przez Muzeum Historii Polski: „Sztuka stanu wojennego” oraz „Jak zbudowano nową Warszawę”.
Autorzy najlepszych filmów i reportaży otrzymają nagrody pieniężne oraz statuetki „Zamość Perła Renesansu”. Zaprojektował je miejscowy rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa. Wręczona też będzie nagroda Grand Prix za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej oraz nagroda publiczności.
Oprócz pokazów konkursowych, które będą odbywały się w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, zaplanowano projekcje plenerowe filmów na zamojskim Rynku Wielkim. Pokazane będą m.in. filmy „Potop Redivivus” i „Mundial. Gra o wszystko”; z widzami spotkają się ich reżyserzy Jerzy Hoffman i Michał Bielawski.
Otwarta będzie wystawa ze zbiorów muzeum upamiętniającego pomordowanych w obozie zagłady w Bełżcu, „Każda ofiara ma swoje imię”.
Na terenie odrestaurowanych fragmentów dawnej Twierdzy Zamość rekonstruktorzy z Zamojskiego Bractwa Rycerskiego przez trzy dni inscenizować będą zdobywanie murów obronnych i fragmenty największych bitew stoczonych przez polskie oddziały dowodzone przez hetmana Jan Zamoyskiego. Oglądać będzie można dawny obóz wojskowy, wyposażenie i uzbrojenie rycerzy, spróbować potraw z rycerskiej kuchni. Twierdza zamojska powstała na przełomie XVI i XVII w., wielokrotnie przebudowywana, była jedną z największych na ziemiach polskich.
Festiwal w Zamościu potrwa do soboty. Jego organizatorami są kanał TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu i miejscowy samorząd.
Zamość założony w 1580 r. przez hetmana Jana Zamoyskiego, na wzór włoskich koncepcji miasta idealnego, do dziś zachował dawny układ urbanistyczny Starego Miasta i większość zabudowy.(PAP)
kop/ mhr/