Nauka jedzenia pałeczkami, warsztaty parzenia herbaty, zakładania kimona, oraz pokaz tradycyjnej metody naprawy ceramiki za pomocą złota - to nieliczne z atrakcji, jakie znalazły się w programie I Festiwalu Kultury Japońskiej, który odbędzie się w Katowicach.
Celem Festiwalu Kultury Japońskiej "Ichigo Matsuri" jest promowanie i przybliżenie bogatej kultury Kraju Kwitnącej Wiśni ("ichigo" w jęz. japońskim oznacza truskawkę, "matsuri" to festiwal).
"Chcemy pokazać Japonię taką jaka jest, festiwal będzie więc formą rozrywki edukacyjnej" - poinformował we wtorek prezes Centrum Kultury i Biznesu "Ichigo" Mateusz Kol z Katowic.
Celem Festiwalu Kultury Japońskiej "Ichigo Matsuri" jest promowanie i przybliżenie bogatej kultury Kraju Kwitnącej Wiśni ("ichigo" w jęz. japońskim oznacza truskawkę, "matsuri" to festiwal).
Festiwal rozpocznie się od spotkania poświęconego najbardziej stereotypowym wyobrażeniom o Japonii i Japończykach. Uczestnicy wykładu będą mieli okazję dowiedzieć się, czy wszyscy Japończycy świetnie znają się na komputerach, czy codziennie jedzą ryż i ryby, oraz czy na ulicach japońskich miast można spotkać samurajów.
W programie festiwalu znalazło się ok. 70 rozmaitych wydarzeń, w tym wykłady o gejszach, sztuce zakładania kimono, teatrze kabuki, edukacji i życiu w Japonii, etykiecie biznesowej, nowych technologiach.
Jedną z atrakcji będzie prezentacja trudnej sztuki naprawiania potłuczonej ceramiki z pomocą złota. Warsztaty z kintsugi poprowadzi Takehito Kobayashi z zaprzyjaźnionego z prezesem Ichigo warsztatu z Osaki. "Naprawiona w ten sposób ceramika nabiera nowej wartości, dlatego zdarzało się już w Japonii, że ceramikę specjalnie tłuczono, żeby poddać ją naprawie" - powiedział Kol.
Nie zabraknie również pokazów sztuk walki, lekcji języka japońskiego dla początkujących, warsztatów z kaligrafii, origami, ikebany, techniki jedzenia pałeczkami. Będzie można nauczyć się także mniej znanych umiejętności, takich jak kamisuki, czyli sztuki wytwarzania tradycyjnego japońskiego papieru, czy liczącej ponad tysiąc lat tradycji polegającej na wiązaniu chust zwanej furoshiki, dzięki której można m.in. w oryginalny sposób zapakować prezent.
Nie zabraknie również japońskich muzyków. Zespół Lorien Trio wykona japońskie impresje klasyczne na flet, harfę i altówkę, a współczesne brzmienia zaprezentuje zespół Kosmo.
W trakcie maratonu filmowego będzie można obejrzeć cztery filmy, w tym "Jiro śni o sushi", dokument opowiadający o jednym z najsłynniejszych mistrzów sushi na świecie.
Na koniec festiwalu jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w quizie.
Festiwal potrwa od 15 do 17 czerwca.
Organizatorami festiwalu są Centrum Kultury i Biznesu "Ichigo" z Katowic, Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, oraz Ośrodek Edukacji Kulturowej. (PAP)
ktp/ ls/