37 zespołów weźmie udział w XVI Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który odbędzie się w dniach 25-29 lipca w Rzeszowie. Polonię z 14 krajów świata reprezentować będzie około tysiąca tancerzy.
Dyrektor festiwalu Mariusz Grudzień powiedział w środę na konferencji prasowej, że organizatorzy spodziewają się przybycia ponad 1,1 tys. Polonusów; będą to zarówno członkowie zespołów, jak i osoby towarzyszące.
Chęć udziału w festiwalu zgłosiło prawie 50 grup, jednak organizatorzy ograniczyli liczbę uczestników. Grudzień zaznaczył, że powodem ograniczenia liczby zespołów były względy artystyczne, a nie logistyczne. Przypomniał, że były już festiwale, w których uczestniczyło nawet 1,6 tys. osób.
„Jesteśmy w stanie przyjąć więcej zespołów, ale opanować pod względem artystycznym taką ogromną liczbę tancerzy to jest poważny problem. W Koncercie Galowym każdy chce się pokazać, a my chcemy, żeby koncert ten zakończył się w ciągu trzech godzin i żeby był na naprawdę wysokim poziomie” – wyjaśnił Grudzień.
Wyjawił też, że początkowo organizatorzy zakładali uczestnictwo tylko 35 zespołów. Jednak do udziału w imprezie zakwalifikowano w rezultacie 40 grup, ale trzy z różnych przyczyn losowych wycofały się z uczestnictwa.
Przewidywany koszt festiwalu to ponad 2 mln zł, w tym 600 tys. zł wyżywienie, 270 tys. zakwaterowanie oraz transport – jednak ta kwota nie jest jeszcze do końca znana.
Tradycyjnie najliczniej na polonijnym festiwalu reprezentowana będzie Kanada, z której do Rzeszowa w lipcu przyjedzie dziewięć zespołów, oraz USA, które reprezentować będzie osiem grup. Cztery grupy przyjadą z Wielkiej Brytanii. Zza wschodniej granicy na festiwal przybędzie osiem zespołów. Będzie to Rosja, Litwa, Ukraina, Mołdawia i Białoruś. Polskę odwiedzą także zespoły z Rumunii, Czech, Niemiec, Szwecji, Brazylii oraz Szwajcarii.
Ten ostatni kraj reprezentować będą dwa zespoły: jeden polonijny i gość festiwalu - „Volkstanzkreis Zurich”.
Weteranem polonijnej imprezy jest „Wesoły Lud” z Chicago, który wystąpi po raz 10. Wśród stałych uczestników znajdą się też dwa zespoły z Kanady - „Biały Orzeł” z Toronto i „Iskry” z Winnipegu, a także „Karolinka” z Londynu.
Nie zabraknie debiutantów. Będzie to m.in. zespół „Korale” z Sankt Petersburga (Rosja) czy „Piast” ze Szwajcarii.
Wzorem poprzednich lat festiwal rozpocznie się korowodem zespołów ulicami miasta i koncertem powitalnym, w którym Polonusom zaprezentowany zostanie folklor Rzeszowa i okolic.
Przez kilka kolejnych dni poszczególne zespoły będą na zmianę występować w Rzeszowie i innych miejscowościach regionu.
Koncert "Tańce i Pieśni Krajów Zamieszkania" odbędzie się w tym roku w zmienionej formule i pod nową nazwą „Folklor narodów świata”. Imprezę zakończy Koncert Galowy, w którym wystąpią wszystkie grupy.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska przy współudziale finansowym Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Rzeszowa. Festiwal dofinansowany został też ze środków ministerstw Spraw Zagranicznych oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podobnie jak w latach ubiegłych, zespoły z Zachodu przyjeżdżają na własny koszt i płacą akredytację, natomiast pobyt grup ze Wschodu jest finansowany przez stronę polską. One na własny koszt dojeżdżają jedynie do polskiej granicy.
ŚFPZF odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, co trzy lata, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. W I ŚFPZF uczestniczyło 13 zespołów. Polonusi zza wschodniej granicy w imprezie wzięli udział dopiero w VIII edycji w 1989 roku. (PAP)
api/ abe/