Ponad 40 projekcji filmowych, wystawy, koncerty oraz spektakle teatralne znalazły się w programie 4. edycji festiwalu "Hommage a Kieślowski", który w piątek rozpoczyna się w Sokołowsku (Dolnośląskie).
Festiwal organizowany jest w malowniczo położonej miejscowości w Górach Suchych w okolicach Wałbrzycha. W Sokołowsku w 1855 r. powstało pierwsze w Europie sanatorium dla gruźlików, podobny ośrodek uruchomiono późnej w Davos w Szwajcarii.
Jak poinformowała w piątek PAP Ewa Szlassa z biura prasowego festiwalu, hasłem tegorocznej edycji imprezy jest „Świat zmontowany”, a filmem wokół, którego będą toczyć się główne dyskusje z udziałem zaproszonych gości - „Amator” - obraz Kieślowskiego z 1979 r. „W 35-lecie jego premiery, film zostanie zaprezentowany na festiwalu w zrekonstruowanej wersji cyfrowej” - podała Szlass.
Krzysztof Kieślowski spędził w tym miasteczku kilka lat swojego dzieciństwa. Tam też twórca "Dekalogu" nakręcił swój pierwszy film dokumentalny - "Prześwietlenie". W 2011 r. w Sokołowsku powstało Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, które założyła Fundacja In Situ - organizator festiwalu - oraz rodzina Kieślowskich.
Jak poinformowała w piątek PAP Ewa Szlassa z biura prasowego festiwalu, hasłem tegorocznej edycji imprezy jest „Świat zmontowany”, a filmem wokół, którego będą toczyć się główne dyskusje z udziałem zaproszonych gości - „Amator” - obraz Kieślowskiego z 1979 r. „W 35-lecie jego premiery, film zostanie zaprezentowany na festiwalu w zrekonstruowanej wersji cyfrowej” - podała Szlass. Gościem festiwalu będzie m.in. Jerzy Stuhr – odtwórca głównej roli w „Amatorze”.
Uczestnicy festiwalu będą mogli również obejrzeć materiały archiwalne dokumentujące poszczególne etapy pracy nad „Amatorem". Z kolei na wystawie zatytułowanej „Wokół amatora” zaprezentowane zostaną m.in. oryginalny scenariusz przekazany przez współpracującego przy reżyserii „Amatora” Krzysztofa Wierzbickiego oraz zdjęcia z planu filmowego.
Łącznie na festiwalu zostanie pokazanych ponad 40 filmów. Projekcje będą odbywać się w kinie „Zdrowie” oraz na trzech scenach plenerowych rozstawionych w miasteczku. Oprócz twórczości autora trylogii „Trzy kolory” widzowie obejrzą szereg filmów nawiązujących do dorobku Kieślowskiego. W tym roku filmy zostaną pokazane w blokach tematycznych: „Pretekst: Amator”, „Amator: Suplement”, „Uczniowie Kieślowskiego”, „Wiek XXI, nowe spojrzenie”, „Dokument: rejestracja rzeczywistości czy kreacja”, „Dokument Kieślowskiego”, „Spotkanie z czeskim dokumentem” i „Młode kino”.
W ramach festiwalu zostanie również pokazany spektakl Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu - „Opowieści plemienne”, inspirowany „Dekalogiem II” i „Dekalogiem VIII”. Wydarzeniem ma być również pokaz monodramu „Kontrabasista” w wykonaniu Jerzego Stuhra.
Festiwal zakończy się w niedzielę. (PAP)
pdo/ abe/