CIAŁO/PAMIĘĆ/HISTORIA to hasło tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy, który odbędzie się w drugiej połowie sierpnia w Łodzi. Na jego 9. edycję złoży się 18 wydarzeń – organizowanych zarówno na żywo, z udziałem publiczności, jak i dostępnych online.
"Tworzenie dla widzów, których nie ma, jest trudne. Tym niemniej przyjęliśmy wyzwanie i postanowiliśmy szukać sposobu na nowy kontakt z widzem. Pytamy, jak dotknąć go po drugiej stronie ekranu i w jaki sposób rozmawiać z nim o rzeczach ważnych – podkreślił dyrektor festiwalu Tomasz Rodowicz.
Organizatorzy Festiwalu Retroperspektywy ogłosili właśnie program jego tegorocznej odsłony, na którą złoży się 18 wydarzeń realizowanych od 21 do 30 sierpnia w przestrzeni Fabryki Sztuki w Łodzi. Odpowiedzią na nowe wyzwania, związane z sytuacją epidemiologiczną, ma być nie tylko forma prezentacji - transmisje oraz emisje wcześniej zarejestrowanych spektakli - czy ograniczona reżimem sanitarnym liczba widzów w przestrzeni festiwalu, ale także dyskusje o nowej rzeczywistości teatralnej z udziałem uznanych twórców teatru.
"Festiwal, którego hasło to CIAŁO/PAMIĘĆ/HISTORIA, nabrał niezwykłej barwy i ostrości. (...) W tym co uważaliśmy do tej pory za oczywiste - jako sposób funkcjonowania, relacji, bycia ze sobą, tworzenia - wszystko przestało być oczywiste i zaczęło być na nowo trudne. Festiwal okazał się dla nas bardzo ciekawym polem eksperymentu i sprawdzenia wszystkiego, w co wierzymy i uważamy za ważne" - zaznaczył Rodowicz.
Jak dodał realizatorom towarzyszyły obawy, że z powodu ograniczeń sanitarnych Festiwal będzie uboższy w wydarzenia i nie stanie się - jak do tej pory - wielkim świętem teatralnej wspólnoty. "Nagle okazało się, że robi się bogaty i gęsty w znaczenia, pytania, znaki i ludzi" - powiedział.
Hasło Retroperspektyw odwołuje się do pamięci ciała – pojęcia szeroko dyskutowanego w humanistyce. Spektakle, koncerty, projekcje filmowe czy performanse mówić będą o relacji sztuki z pamięcią i historiami zapisanymi w ludzkich ciałach, w pamięci własnej oraz wcześniejszych pokoleń.
W tegorocznej edycji nie zabraknie premier - Festiwal otworzy instalacja performatywna "Schulz: Skrawki" Teatru CHOREA w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Biorąc za punkt wyjścia "Traktat o manekinach", reżyser skupia się na ludzkich ułomnościach, stających się jednocześnie siłą. W wydarzeniu będzie można uczestniczyć na żywo - w przestrzeni Fabryki Sztuki, ale też zdalnie za sprawą streamingu.
Po raz pierwszy w czasie festiwalu zobaczyć będzie można dwa wideo-performance Patrycji Dołowy "Widoczki w pudełku" oraz Julii Jakubowskiej "W wieży zamknięta". Kolejna premiera Teatru CHOREA to spektakl "iGeneration?", która zabierze publiczność do świata dystopijnej współczesności naszpikowanej technologią.
Na wideo-spektakl "All I can manage, more than I could" zaprosi odbiorców grupa Earthfall z Wielkiej Brytanii; to zapis procesu pracy reżysera z choreografem-terapeutą nad przywołaniem poprzez taniec historii próby samobójczej. Z koleiw spektaklu w reżyserii Pawła Passiniego "Dionizos 360", opartym na trzech tragediach Eurypidesa, widzowie będą śledzić poczynania aktorów za pomocą gogli VR.
W festiwalowym programie nie zabraknie koncertów - w dniu otwarcia wystąpi zespół William’s Things, potem - Mojo Pin i NeoKlez. Po raz pierwszy w programie Retroperspektyw zagościły też propozycje filmowe. Pełny program można znaleźć na stronie internetowej retroperspektywy.com.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy odbywa się cyklicznie od 2010 r. w Fabryce Sztuki w Łodzi. Ma formę przeglądu i prezentuje najatrakcyjniejsze zjawiska teatralne, definiujące kulturową tożsamość współczesnego człowieka, nie różnicując artystów na zawodowców i amatorów.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ wj/