Producenci hiszpańskiego filmu pt. „Stare grzechy mają długie cienie” w reżyserii Alberto Rodrigueza zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie filmów pełnometrażowych Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun w Katowicach.
Jury konkursu filmów krótkometrażowych przyznało dwie pierwsze nagrody, w tym polskiemu filmowi pt. „Trampkarze”, oraz wyróżnienie.
Statuetki i nagrody pieniężne trafiły w ręce najlepszych producentów podczas sobotniej uroczystości, po sześciu festiwalowych dniach. W konkursie filmów długometrażowych o tegoroczne laury walczyło osiem tytułów. W konkursie dla filmów krótkometrażowych wystawiono dziewięć filmów.
Pierwszą nagrodę w konkursie filmów pełnometrażowych w wysokości 10 tys. euro otrzymali Jose Antonio Felez, Jose Sanchez-Montes, Mercedes Cantero, Mikel Lejarza i Mercedes Gamero – producenci filmu „Stare grzechy mają długie cienie” w reżyserii Alberto Rodrigueza, wspartego przez Junta de Andalucia.
„Za sprawność warsztatową wykraczającą daleko poza ramy gatunku, umiejętność organicznego wplecenia kontekstu historycznego w relacje między postaciami, finezyjne akcenty realizmu magicznego, wynoszące opowiadanie do rangi metafory, słowem za spełniony film na każdym z możliwych poziomów” - tak uzasadniali swój wybór jurorzy.
„Za sprawność warsztatową wykraczającą daleko poza ramy gatunku, umiejętność organicznego wplecenia kontekstu historycznego w relacje między postaciami, finezyjne akcenty realizmu magicznego, wynoszące opowiadanie do rangi metafory, słowem za spełniony film na każdym z możliwych poziomów” - tak uzasadniali swój wybór jurorzy, czyli Robert Gliński (przewodniczący), Leszek Dawid i Marek Rosenbaum.
Jury konkursu filmów pełnometrażowych przyznało też wyróżnienie - „za prostą i niezwykle emocjonalną historię o fundamentalnych problemach współczesnego człowieka” - Jesper Morthorst, producentowi duńskiego filmu „Milczące serce” w reżyserii Billego Augusta, wspartego przez Film Fyn. Ten sam producent otrzymał też nagrodę publiczności.
Jury konkursu filmów krótkometrażowych w składzie: Bogdan Dziworski (przewodniczący), Łukasz Dzięcioł oraz Brigitta Manthey zdecydowało się podzielić główną nagrodę. Uhonorowało trzy tytuły, przyznając dwie pierwsze nagrody ex aequo oraz jedno wyróżnienie.
Nagroda w wysokości 4 tys. euro trafiła w ręce Adama Ślesickiego z Wajda Studio, producenta filmu „Trampkarze” w reżyserii Marcina Filipowicza. Film ten został wsparty przez Krakow Film Commission. „Intrygujący temat podjęty w filmie dokumentalnym: trudne początki przyszłych gwiazd piłki nożnej. Film posiada bardzo dobrą formę filmową: zdjęcia, umiejętne stosowanie jazd kamery, montaż, dobór plenerów i wnętrz służą opowieści o młodych bohaterach, którym widz kibicuje” - uzasadniali jurorzy.
Także 4 tys. euro otrzymał Jameson Levison z Wingbeat Pictures, producent filmu pt. „Pusta droga” w reż. Drew Pautza, wspartego przez Film London. „Piękna historia o przekraczaniu trudnej granicy pomiędzy dzieciństwem i dorosłością, z elementami thrillera, w której młody bohater musi zmierzyć się z rzeczywistością. Wizualna strona filmu buduje napięcie i podkreśla metaforyczne znaczenie całej opowieści” - wskazało jury.
Nagrodę w wysokości 2 tys. euro jury przyznało Agnes Meath Baker z Ochroma Films, producentki filmu „Drewno Balsy” w reżyserii Dominique Lecchi, wspartego przez Film London. W tym przypadku jury doceniło niezwykle prostą konstrukcję, znakomity finał. „Lekko opowiedziany, zabawny i wzruszający” - argumentowali jurorzy.
Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych Regiofun to jedyny w Europie festiwal, który nagradza producentów filmowych. Odbywa się w Katowicach od 2010 roku, jego organizatorem jest Instytucja Filmowa Silesia Film. Regiofun to impreza poświęcona filmom, które powstały dzięki wsparciu regionalnych funduszy filmowych oraz pomocy miast.
W tym roku przez sześć festiwalowych dni w kilku katowickich kinach widzowie obejrzeli około 70 filmów, w tym 15 polskich i 41 śląskich premier. Wśród z nich znalazły się obrazy pokazywane podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. Co roku w programie festiwalu są także m.in. spotkania producentów i przedstawicieli branży filmowej.
Tegoroczny Regiofun odbywał się pod patronatem Polskiej Agencji Prasowej. (PAP)
kon/ itm/