Finałowe zmagania uczestników 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki odbędą się w sobotę wieczorem w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. O nagrody rywalizować będzie 12 artystów, m.in. Szymon Mechliński, Zuzanna Nalewajek i Yuliia Zasimova.
Jak poinformowano na facebookowym profilu Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, do finału zakwalifikowało się 12 artystów, wśród nich Rafael Alejandro del Angel Garcia z Meksyku (tenor), Darija Augustan z Chorwacji (sopran), Eliza Boom z Nowej Zelandii (sopran), Inna Fedorii z Ukrainy (sopran), Juliana Grigoryan z Armenii (sopran) i Szymon Mechliński z Polski (baryton). Szanse na zwycięstwo mają także Dean Murphy z USA (baryton), Zuzanna Nalewajek z Polski (mezzosopran), Volodymyr Tyshkov z Ukrainy (bass), Nombulelo Yende z RPA (sopran), Yuliia Zasimova z Ukrainy (sopran) oraz Xiaomeng Zhang z Chin (baryton).
Finał konkursu odbędzie się w sobotę, 11 czerwca br. o godz. 18 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Każdy z artystów zaprezentuje - z towarzyszeniem orkiestry - polską arię operową, oratoryjną lub operetkową (śpiewaną w języku polskim lub w przekładzie) oraz arię operową z repertuaru światowego, inną niż w poprzednich etapach. Zmagania będzie można śledzić na antenie Programu II Polskiego Radia i na stronie vod.teatrwielki.pl.
Stanisław Moniuszko (1819-1872) herbu Krzywda był kompozytorem, pedagogiem, organistą, autorem około 268 pieśni. Zasłynął nie tylko jako twórca dzieł przeznaczonych dla profesjonalnych śpiewaków. Jego celem było także stworzenie polskiego repertuaru do amatorskiego muzykowania w domach, do wierszy wybranych "z najlepszych naszych poetów". Pieśni z tego nurtu publikował w kolejnych zeszytach "Śpiewnika domowego", z których pierwszy ukazał się w Wilnie w 1843 roku.
Za życia Moniuszki wydanych zostało sześć zbiorów, sześć kolejnych ukazało się już po śmierci artysty – w sumie pomieściło się w nich aż 267 pieśni. Tę twórczość miał zapewne na myśli Aleksander Poliński, gdy pisał, iż Moniuszko jest "skromnym lirnikiem wioskowym, który najpiękniej mówił tylko po polsku.(...) Kompozytor ten doskonale potrafił dostrzec piękno ludowej prostoty oraz naturalną melodię zaklętą w poetyckim tekście".
Dzieła dramatyczne czołowego przedstawiciela polskiej opery narodowej obfitują w pełne liryzmu przejmujące arie. Niektóre z nich na stałe weszły do repertuaru koncertowego, jak np. słynna aria Skołuby "Ten zegar stary" z opery "Straszny Dwór". (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ amac/