30 prac literackich, plastycznych i multimedialnych autorstwa dzieci z całego kraju, poświęconych twórczości Henryka Sienkiewicza, nagrodzono w konkursie "Obrazki z Sienkiewicza" organizowanym przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci i senacką Komisję Kultury.
Finał konkursu odbył się w poniedziałek w parlamencie.
"Ten konkurs to już kolejna tego typu inicjatywa podejmowana przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci. Ta edycja spotkała się z dużym zainteresowaniem, co cieszy tym bardziej, że jest poświęcona twórczości Henryka Sienkiewicza. A wasz tak liczny udział w konkursie świadczy, że jego książki są nadal czytane, że młodzi Polacy nadal chętnie sięgają po powieści tego wielkiego pisarza i noblisty. Że jego utwory są dla was wielką wartością i inspiracją" - mówiła do uczestników uroczystości wicemarszałek Senatu Maria Koc.
Przypomniała, że zarówno Sejm, jak i Senat przyjęły uchwały, które ustanowiły ten rok, w związku z przypadającą 100. rocznicą śmierci pisarza, Rokiem Henryka Sienkiewicza. "Ta inicjatywa była podjęta po to, aby przypomnieć twórczość i działalność tego wybitnego człowieka, wybitnego Polaka (...) Był autorem książek, które rozbudzają wyobraźnię, uczą patriotyzmu i polskości kolejne pokolenia Polaków. Jego książki uczyły historii, uczyły języka polskiego, wzmacniały ducha naszego narodu i czyniły z nas wspólnotę (...) Trudno przecenić wagę twórczości Sienkiewicza. Ważne byśmy ją popularyzowali, przekazywali kolejnym pokoleniom" - zaznaczyła.
W skierowanym od uczestników uroczystości liście marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że dzieła Henryka Sienkiewicza to niezwykle ważna część naszego narodowego dziedzictwa kulturowego. "Jego książki szybko bowiem trafiły +pod strzechy+, a ich lekturze oddawali się Polacy wszelkich stanów. Pisane +ku pokrzepieniu serc+ budziły narodową świadomość oraz dumę, uczyły miłości do ojczyzny i na stałe weszły do kanonu szkolnych lektur" - napisał.
Dorota Wojucka: Wśród prac literackich były opowiadania, prace opisujące historie z Sienkiewicza. Prace plastyczne także były bardzo różnorodne - malowane, wyklejane, przestrzenne, z zapałek, papieru czy szkła. Prace multimedialne to filmy kręcone w bardzo różny sposób. Dzieci zadziwiły nas swoją kreatywnością i pomysłowością. Komisja miała naprawdę trudny wybór.
Do konkursu zgłoszono 1,3 tys. prac. "Był on otwarty i mogły w nim uczestniczyć dzieci od przedszkola do 18 roku życia z całego kraju. Staraliśmy się nagradzać prace z każdej kategorii wiekowej" - opowiadała PAP Dorota Wojucka, główny specjalista w Biurze Spraw Senatorskich.
Jak wyjaśniła, parlamentarzyści, którzy zadeklarowali chęć organizacji konkursu (w tym roku było ich szesnastu) przekazywali informacje o nim do szkół na swoim terenie. "Później do biur parlamentarnych przychodziły najpierw zgłoszenia uczestników, później prace i ten pierwszy etap okręgowy to była weryfikacja prac na poziomie biura parlamentarnego. Stamtąd najciekawsze prace przesyłano do drugiego etapu do Senatu, gdzie zwycięzców wybierało jury składające się m.in. z członków Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci" - mówiła.
W tej edycji zgłoszono najwięcej prac plastycznych. "Myślę, że miało to związek z faktem, że najwięcej uczestników to były dzieci ze szkoły podstawowej. Wśród prac literackich były opowiadania, prace opisujące historie z Sienkiewicza" - powiedziała Wojucka.
Prace plastyczne, jak zaznaczyła, także były bardzo różnorodne - malowane, wyklejane, przestrzenne, z zapałek, papieru czy szkła. "Prace multimedialne to filmy kręcone w bardzo różny sposób. Dzieci zadziwiły nas swoją kreatywnością i pomysłowością. Komisja miała naprawdę trudny wybór. Dla nas kryterium, które było istotne to przede wszystkim samodzielność przygotowania pracy i oczywiście jej oryginalność. W sumie nagrodzono 30 prac literackich, plastycznych i multimedialnych" - podsumowała.
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 r. w Vevey) to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, autor cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy". Wśród jego dzieł znajdują się też nowele (m.in. "Janko Muzykant", "Latarnik"), a także reportaże.
Odbierając w grudniu 1905 r. Literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości Sienkiewicz mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. "Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" - powiedział pisarz. (PAP)
akn/ agz/