Aktora Franciszka Pieczkę, siostrę boromeuszkę Ewę Jędrzejak oraz Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne uhonorowano w piątek w Katowicach - przyznawaną od ponad 50 lat - Śląską Nagrodą im. Juliusza Ligonia.
Nagroda ta jest przyznawana wybitnym osobom i instytucjom, które szczególnie zasłużyły się dla regionu. Wyróżnienia 42. edycji Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia wręczono w piątek na wydziale teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Wybitnego aktora Franciszka Pieczkę kapituła uhonorowała "za konsekwentne pielęgnowanie etosu śląskiego oraz wybitne osiągnięcia artystyczne dla kultury polskiej w dziedzinie filmu i teatru".
Aktor podkreślał, że choć tak wiele lat mieszka poza Śląskiem, to i tak Ślązakiem pozostanie. „Ta nagroda jest dla mnie zwieńczeniem tych moich sympatii, tych nieprzerwanych więzi poprzez groby ojców, które są w miejscowości Godów – wioska nad Olzą pięknie położona. (…) Im starszy człowiek jest, tym bardziej mnie ciągnie do tych korzeni, w których się urodziłem” – powiedział Franciszek Pieczka.
Aktor podkreślał w piątek, że choć tak wiele lat mieszka poza Śląskiem, to i tak Ślązakiem pozostanie. „Ta nagroda jest dla mnie zwieńczeniem tych moich sympatii, tych nieprzerwanych więzi poprzez groby ojców, które są w miejscowości Godów – wioska nad Olzą pięknie położona. (…) Im starszy człowiek jest, tym bardziej mnie ciągnie do tych korzeni, w których się urodziłem” – powiedział w piątek.
Siostra Ewa Jędrzejak z Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza we Wrocławiu, prezes Fundacji "Evangelium Vitae", wyróżniona została "za wyrażaną we wspólnocie, poprzez różnorodne dzieła, troskę o rodzinę i życie ludzkie od początku jego istnienia po naturalny kres".
W piątek w Katowicach podkreślała, że chce przyjąć to wyróżnienie jako reprezentantka fundacji, która „działa na rzecz życia”. „Fundacja faktycznie powstała po to, żeby odzyskany, zrujnowany szpital przywrócić do życia i w nim stworzyć szpital, stworzyć szkołę medyczną” – powiedziała podczas uroczystości.
Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach zostało docenione "za 90-letnią, wierną Kościołowi i Ojczyźnie pracę formacyjno-edukacyjną wielu pokoleń śląskich duszpasterzy, którzy - rozpoznane i przyjęte w murach seminarium - światło Ewangelii i kultury chrześcijańskiej wytrwale nieśli współczesnym sobie ludziom".
Nagrodę im. Juliusza Ligonia ustanowiło w 1963 r. Stowarzyszenie PAX. Obecnie przyznaje ją Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Przewodniczącym Kapituły był ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer.
Juliusz Ligoń (1823-89) był działaczem narodowym i poetą. Prowadził polską działalność oświatową. Współpracował z pismami w zaborze pruskim i w Galicji, publikując wiersze, dramaty, artykuły, opowiadania i gawędy. Uważany jest za współtwórcę regionalnego dramatu ludowego na Górnym Śląsku. (PAP)
ktp/ gma/