Festiwal „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” opowiada nie tylko o polskiej drodze do wolności, ale też o drogach do wolności innych krajów - powiedział w czwartek w Gdyni dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.
Podczas rozpoczętego w środę w Gdyni XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" pokazanych zostanie blisko 100 filmów o tematyce historycznej.
"Festiwal jest wydarzeniem, które opowiada o polskiej drodze do wolności, ale od kilku lat zaczęliśmy też opowiadać o drogach do wolności innych krajów. To przyszło samo, w sposób naturalny" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.
Poinformował, że podczas tegorocznego wydarzenia odbędzie się pięć konkursów: międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych, międzynarodowy konkurs filmów fabularnych, konkurs polskich filmów dokumentalnych, konkurs wideoklipów oraz konkurs dokumentów radiowych.
"W międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych startuje 21 produkcji, w tym cztery filmy polskie, a pozostałe pochodzą z takich krajów jak Wenezuela, Sri Lanka, Chorwacja, Węgry i Czechy oraz państw nadbałtyckich" - podał Gołębiewski.
W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych pokazanych zostanie 16 filmów, m.in. kandydat do Oscara „Aida/Quo Vadis, Aida?” w reżyserii Jasmily Žbanić, szwajcarski „Caged Birds” Olivera Rihsa, gruziński „Shindisi” w reżyserii Dito Tsintsadze i australijski „The Flood” Victorii Wharfe McIntyre. Polskie kino reprezentować będą „Mistrz” Macieja Barczewskiego i „Nędzarz i madame” Witolda Ludwiga.
"Konkurs filmów fabularnych udowodnia, że stworzyliśmy takie miejsce, nie tylko na skalę polską i europejską, w którym wypełniamy tę lukę filmami, które są kinem historycznym i tożsamościowym" - ocenił dyrektor festiwalu NNW.
Do konkursu polskich filmów dokumentalnych zgłoszono 30 dzieł. Polski Konkurs radiowy to 13 dokumentów radiowych, a w konkursie wideoklipów wystartuje 15 teledysków podejmujących wiele tematów dotyczących historii najnowszej.
Po raz szósty na festiwalu NNW odbędzie się Pitching Forum, podczas którego prezentowane są ciekawe projekty dokumentalne, a ich twórcy pozyskują wsparcie finansowe.
Podczas XIII festiwalu NNW nagrodę Platynowy Opornik za "całokształt twórczości, za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność pracy twórczej" otrzyma aktorka Ewa Dałkowska.
"To zupełnie niespodziewana dla mnie nagroda wobec tego jak żyję bałaganiarsko. Cieszę się, że zauważono mój duch oporu, z którego jestem dumna i któremu jestem wierna. Sam festiwal uważam za rzecz fenomenalną i całym życiem dążę do tego, żeby takie festiwale się odbywały" - powiedziała na konferencji prasowej aktorka.
Festiwal NNW potrwa do soboty. Projekcjom filmowym towarzyszą spotkania z twórcami, debaty, wystawy oraz prezentacje nowości wydawniczych.
Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ dki/