XIX wiek

02.04.2013 aktualizacja 19.07.2016

Gra terenowa w muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku

Podróże Sienkiewicza, jego życie codzienne, nagroda Nobla, działalność pozaliteracka – to niektóre tematy gry terenowej przygotowywanej przez Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (Świętokrzyskie). Od maja będzie dostępna pod roboczym tytułem „Sienkiewicz – dopełnienie”.

Gra ma formę questu czyli gry terenowej polegającej na rozwiązywaniu łamigłówek, dzięki którym można w ciekawy sposób odkrywać tajemnice odwiedzanego miejsca. Zwiedzający będą mogli poznać wiele ciekawostek z życia pisarza, quest będzie prowadzić po wystawie biograficzno-literackiej "Sienkiewicz - dopełnienie" - poinformowała PAP zastępca kierownika Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Magdalena Klamka.

Gra ma formę questu czyli gry terenowej polegającej na rozwiązywaniu łamigłówek, dzięki którym można w ciekawy sposób odkrywać tajemnice odwiedzanego miejsca. Zwiedzający będą mogli poznać wiele ciekawostek z życia pisarza, quest będzie prowadzić po wystawie biograficzno-literackiej "Sienkiewicz - dopełnienie".

Premiera questu odbędzie się w Noc Muzeów, czyli w połowie maja 2013 r. Z nowej formy zwiedzania będzie można korzystać w godzinach otwarcia muzeum, czyli w godz. 10-18.

To drugi quest, jaki wprowadza muzeum. Poprzedni - „Wokół Tusculum Sienkiewicza” - cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających, stąd pomysł na kolejny – wyjaśniła Klamka.Pierwszy muzealny quest, który stworzono w ubiegłym roku, zaczyna się przy bramie wejściowej do parku wokół pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Oprowadza on po malowniczej okolicy dworku, można się w niego bawić przez całą dobę. Zwiedzający mogą się dzięki niemu dowiedzieć, w którym miejscu Sienkiewicz umieszczał flagę w biało-czerwoną szachownicę, by zaznaczyć w ten sposób, że jest właśnie w domu, oraz poznać ulubione miejsca pisarza w jego rezydencji.Zdaniem Magdaleny Klamki taka forma zwiedzania to świetny sposób na spędzanie czasu w gronie całej rodziny. Majątek w Oblęgorku koło Kielc wraz z pałacem zostały przekazane Henrykowi Sienkiewiczowi w 1900 r. z okazji 25-lecia jego pracy literackiej. Dobra oblęgorskie były darem polskiego społeczeństwa w podziękowaniu za jego dzieła. Zakup nieruchomości sfinansowano ze zbiórek pieniędzy we wszystkich trzech zaborach. Sienkiewicz wprowadził się do Oblęgorka dwa lata później. Pałac opuścił we wrześniu 1914 roku, po wybuchu I wojny światowej. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie zmarł w Vevey 15 listopada 1916 r.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach, powstało w 1956 roku z inicjatywy dzieci pisarza. Oblęgorek znajduje się w gminie Strawczyn w północno-zachodniej części powiatu kieleckiego. Muzeum gościło w zeszłym roku prawie 60 tys. turystów.(PAP)

mjk/ kps/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL