Grzegorz Turnau wystąpi podczas Festiwalu "Warszawa Singera" ze swoimi interpretacjami piosenek poety i pieśniarza żydowskiego Mordechaja Gebirtiga. Recital odbędzie się we wtorek na dużej scenie Teatru Żydowskiego. Festiwal potrwa do 30 sierpnia.
Recital Grzegorza Turnaua to występ, który został przygotowany specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu. Muzyk przedstawi interpretacje utworów Mordechaja Gebirtiga, poety i pieśniarza żydowskiego, który przez filmowca i pisarza Natana Grossa nazwany został „żydowskim bardem”. Autor ponad 100 pieśni i wierszy żył i tworzył w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku, w 1942 roku wraz z rodziną został zamordowany przez Niemców.
Jego najbardziej znany utwór "Blayb gezunt mir, Kroke!" („Bądź mi zdrów, Krakowie”), to pożegnanie z miastem, które napisał przed wywózką do getta. W drugiej połowie XX wieku Gebirtig był wielokrotnie interpretowany, m.in. przez norweską piosenkarkę i aktorkę żydowskiego pochodzenia Bente Kahan czy barda Przemysława Gintrowskiego.
Grzegorz Turnau zwrócił uwagę na twórczość poety dzięki zaprzyjaźnionemu dziennikarzowi, tłumaczowi i pisarzowi Rudiemu Assuntino.
„Kilka lat temu dostałem od niego książkę z tłumaczeniami pieśniami Gebirtiga na włoski, później została wydana piękna książka z nutami i tłumaczeniami Jacka Cygana pod tytułem +Blayb gezunt mir, Kroke+. Kiedy zadzwoniła do mnie pani Gołda Tencer z pytaniem, czy zechciałbym wystąpić na festiwalu, od razu o nim pomyślałem” – powiedział PAP Turnau w poniedziałek.
„W twórczości Gebirtiga jest dużo autentycznej świadomości przemijania i nieudawanego smutku, który jest zawsze piękniejszy niż najbardziej śnieżnobiały uśmiech” – ocenił Turnau. „Smutek i melancholia mnie w tym najbardziej pociąga. W interpretacjach chciałem jakoś połączyć Kraków i Warszawę. To są dwa moje miasta rodzinne, moja mama pochodziła z Warszawy, rodzina ojca z Galicji” – dodał.
Grzegorz Turnau jest kompozytorem, wokalistą i autorem tekstów. W 1984 roku wygrał XX Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, przez wiele lat współpracował z Piwnicą pod Baranami. Nagrał 15 albumów solowych, m.in. „Naprawdę nie dzieje się nic” oraz „Historię pewnej podróży”. W listopadzie zeszłego roku ukazała się jego ostatnia płyta – „7 widoków w drodze do Krakowa”, która była inspirowana XIX-wiecznymi malowidłami znalezionymi na ścianie jednej z krakowskich kamienic.
Festiwal Warszawa Singera rozpoczął się 22 sierpnia. W sobotę z interpretacjami piosenek żydowskich oraz utworami ze swojej ostatniej płyty wystąpił kompozytor i wokalista Marek Dyjak. Po koncercie na placu Defilad odbyła się Hawdala, czyli uroczyste zakończenie szabatu. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz aktorka i działaczka żydowską Etel Szyc poprowadzili ceremonię, a kantorzy Alberto Mizrahi, Ushi Blumenberg, David Weinbach, którym akompaniował im pianista Menachem Bristowski wykonali tradycyjne pieśni szabatowe. 23 sierpnia oficjalnie zainaugurowano festiwal koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków. Podczas koncertu została wręczona nagroda Fundacji Shalom „Strażnikom pamięci-tym, którzy ją ocalili”. W tym roku otrzymali ją m.in. rabin Michael Schudrich oraz ksiądz prałat Marian Bronikowski.
W następnych dniach odbędą się m.in. koncerty: "Swinging Jewish Warsaw", podczas którego wystąpią Kayah, Katarzyna Nosowska, Gołda Tencer i Jan Smoczyński; twórcy muzyki gospel Joshuy Nelsona oraz Sienna Gospel Choiroraz w ramach Singer Jazz Festival - polskiego tria Jachna/Tarwid/Karch, do których dołączy izraelski saksofonista Albert Beger czy niemieckiego zespołu Sadawi z projektem "Behind All Words - The Poetry of Rose Auslander.
Szczegóły programu oraz biletów są dostępne na stronie internetowej http://www.festiwalsingera.pl/
PAP jest patronem medialnym festiwalu. (PAP)
oma/ agz/