Kontrabasista Dave Holland, perkusista Jack DeJohnette i pianista Włodek Pawlik wystąpią w piątek ze swoimi zespołami w warszawskiej Soho Factory. Koncerty odbędą się w ramach tegorocznej edycji festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.
"Tegoroczny program wydaje mi się wyjątkowo +jazzowy+, pozbawiony akcentów rockowych, jak to się zdarzało w przeszłości. Przyszedł moment na pokazywanie nowych ludzi, nowych nazwisk światowego jazzu" - mówił organizator imprezy Mariusz Adamiak podczas konferencji prasowej zapowiadającej imprezę.
Choć w programie tegorocznej edycji festiwalu znalazło się wielu młodych, nieznanych jeszcze szerokiej publiczności, muzyków, w piątek w Soho Factory zaprezentują się uznani twórcy, kontrabasista Dave Holland, perkusista Jack DeJohnette a także pianista Włodek Pawlik.
Brytyjski kontrabasista zasłynął w świecie muzyki jazzowej jako członek kwintetu trębacza Milesa Davisa; brał udział w nagraniu m.in. takich albumów jak "In a Silent Way" i "Bitches Brew" (1969), które odegrały fundamentalną rolę w kształtowaniu się muzyki fusion, zwanej także "jazz-rockiem".
"Tegoroczny program wydaje mi się wyjątkowo +jazzowy+, pozbawiony akcentów rockowych, jak to się zdarzało w przeszłości" - mówił organizator imprezy Mariusz Adamiak. Choć na festiwalu wystąpi wielu młodych, nieznanych jeszcze szerokiej publiczności muzyków, w piątek zaprezentują się uznani twórcy, kontrabasista Dave Holland, perkusista Jack DeJohnette i pianista Włodek Pawlik.
W przeciwieństwie do wielu muzyków, którzy pojawiali się tylko na studyjnych albumach Davisa, Holland wchodził w skład grona, które występowało z trębaczem i jeździło z nim w trasy koncertowe - poza kontrabasistą grupę tworzyli także saksofonista Wayne Shorter, perkusista Jack DeJohnette i pianista Chick Corea. W 1970 roku Holland postanowił opuścić zespół i rozpocząć karierę jako lider.
Jego debiutancki album "Conference of the Birds" ukazał się w 1971 r. nakładem monachijskiej firmy fonograficznej ECM, z którą związany był przez większość kariery.
Do 2005 r. wydał piętnaście płyt solowych i prowadząc różne projekty, m.in. swój kwintet. Współpracował także m.in. takimi muzykami jak John Abercrombie, Hank Jones, Roy Haynes, Sam Rivers czy Anthony Braxton.
W 40. rocznicę wydania swojego pierwszego krążka, Holland wydał płytę "Prism" (2012) i powołał do życia zespół New Prism Quartet, z którym wystąpi w Warszawie. Kontrabasiście towarzyszą: Kevin Eubanks (gitara), Eric Harland (perkusja) i Craig Taborn (fortepian).
Perkusista Jack DeJohnette odszedł z grupy Milesa Davisa w 1971 r., choć nadal pojawiał się na kolejnych płytach trębacza. Zanim trafił pod skrzydła Davisa, występował w chicagowskich grupach rhythm n' bluesowych.
Pod wpływem takich muzyków jak Roscoe Mitchell i Richard Abrams, zainteresował się muzyką awangardową. Przeprowadził się do do Nowego Jorku gdzie grał m.in. z Billem Evansem, Jackiem McLeanem i Charlesem Lloydem. W 1969 r. do DeJohnette'a zadzwonił Miles Davis, proponując mu miejsce w swoim nowy zespole. Perkusista wystąpił na takich nagraniach jak "Bitches Brew" (1969), "Tribute to Jack Johnson" (1971) czy "On the Corner" (1972).
W 1969 r. DeJohnette wydał swoją pierwszą płytę jako lider - "The DeJohnette Complex". W latach 80. perkusista był jednym z najchętniej zatrudnianych muzyków w wytwórni ECM, która angażowała go do nagrań m.in. Jana Garbarka. Prowadził także kolejne formacje - Compost, Directions, Special Edition czy trio Gateway, z gitarzystą Johnem Abercrombiem i Davem Hollandem.
Od 1983 r. DeJohnette - wraz z basistą Garym Peacockiem - występuje w tak zwanym Standards Trio, prowadzonym przez pianistę Keitha Jarretta. Nazwa grupy nawiązuje do jej repertuaru koncertowego, złożonego w większości z amerykańskich standardów jazzowych.
Podczas koncertu w Warszawie perkusiście towarzyszyć będą Matt Garrison (bas) - syn kontrabasisty Jimmy'ego Garrisona - i Ravi Coltrane (saksofon), syn Johna Coltrane'a.
W Soho Factory zagra także pianista Włodek Pawlik, pierwszy polski muzyk jazzowy nagrodzony prestiżową statuetką Grammy. Pawlik otrzymał ją w tym roku za album "Night in Calisia". Najważniejsze wyróżnienie amerykańskiego przemysłu fonograficznego trafiło do Pawlika w kategorii "najlepszy duży zespół jazzowy".
W piątkowy wieczór pianista wystąpi wraz ze swoim trio, w skład którego wchodzą: kontrabasista Paweł Pańta i perkusista Cezary Konrad.
Impreza potrwa do 13 lipca. Zagrają jeszcze m.in. Gregory Porter Band, Warren Wolf Wolfpack, Joey DeFrancesco Trio i Liberty Ellman Quintet. (PAP)
pj/ ls/