15 wystaw znajdzie się w programie III Płockich Dni Fotografii, które potrwają od 8 do 23 września. W ramach prezentacji polskiej fotografii i jej wybitnych twórców przewidziano 13 ekspozycji autorskich, wystawę Young Photo – prac młodych fotografów – oraz wystawę pokonkursową.
Organizatorem Płockich Dni Fotografii jest Fundacja Fotografia Polska we współpracy z płockim Urzędem Miasta, który dofinansował przedsięwzięcie. Patronat artystyczny objął Związek Polskich Artystów Fotografików. Inauguracja wydarzenia odbędzie się 8 września w Mediatece.
„Naszym celem jest przybliżenie sztuki fotografii w zakresie dokumentalnym i artystycznym oraz prezentacja zarówno uznanych, jak i początkujących twórców polskiej fotografii” - powiedział PAP Henryk Malesa, przewodniczący Fundacji Fotografia Polska i pomysłodawca Płockich Dni Fotografii.
Jak dodał, w programie tegorocznego wydarzenia znajdzie się 15 wystaw, w tym 13 autorskich, a także ekspozycja Young Photo z pracami młodych fotografów do 20 roku życia oraz wystawa laureatów ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pod hasłem zaczerpniętym z wiersza Władysława Broniewskiego (1897-1962), poety pochodzącego z Płocka: „Czarodziejskie i czarnoksięskie, topiel w błękicie, takie oczy - toż to nieszczęście, będą mi śnić się”.
Do 14 sierpnia wpłynęły już 254 prace - ostatecznie o wyborze laureatów zdecyduje jury pod przewodnictwem Jana Drzewieckiego.
Wystawy ramach III Płockich Dni Fotografii prezentowane będą w Mediatece, Płockiej Galerii Sztuki, Muzeum Mazowieckim, Młodzieżowym Domu Kultury, Spółdzielczym Domu Kultury oraz w Teatrze Dramatycznym, Domu Darmstadt, Liceum Plastycznym i Galerii Brama.
„Wystawy autorskie, które przygotowujemy to galeria dorobku kilkunastu twórców polskiej fotografii. Przedstawimy prace Katarzyny Kalua Kryńskiej, Iwony Germanek, Sergiusza Sachno, Pawła Pierścińskiego, Piotra Speka i Artura Dziwirka, Jarka Wierzbickiego oraz Mirosława Iskry i Romana Hryciów” - zapowiedział rzecznik Fundacji Fotografia Polska i Płockich Dni Fotografii Roman Góralski.
Dodał, że w wydarzeniu weźmie także udział Piotr Jaxa, operator filmowy i fotograf, autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i fabularnych, członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów i Szwajcarskiej Akademii Filmowej.
Od 1995 roku Piotr Jaxa pracuje nad projektem książki i wystawy fotograficznej zatytułowanej „Cinematographers” - jest to kolekcja portretów operatorów filmowych z całego świata.
„Do tej pory Piotra Jaxa sfotografował 143 artystów kina z 25 krajów na czterech kontynentach. Pierwszy tom +Cinematographers+ ukazał się pod koniec 2022 r., a publikacja drugiego planowana jest na początku 2024 r.” - wyjaśnił Góralski.
Fundacja Fotografia Polska, której siedziba znajduje się w Płocku, rozpoczęła działalność w 2020 r. Pierwsze Płockie Dni Fotografii odbyły się we wrześniu 2021 r. Organizatorzy wydarzenia planują w 2025 r. przekształcenie serii płockich ekspozycji w Biennale Fotografii Polskiej. (PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
mb/ pat/