Operą „Traviata” Giuseppe Verdiego w sobotni wieczór w Filharmonii Podkarpackiej zostanie uroczyście zainaugurowany 52. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Przed festiwalową publicznością obok Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, solistów i chóru Opery Krakowskiej wystąpi gościnnie znakomity tenor pochodzenia wietnamskiego Philippe Do, który wcieli się w postać Alfredo Germont. Całość poprowadzi Vladimir Kiradjiev, szef artystyczny festiwalu.
Uroczystą inaugurację zaplanowano - nietypowo - na drugi dzień trwania festiwalu. Pierwszy koncert odbył się już w piątek w sali balowej zamku w Łańcucie - dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich. Wystąpił w nim duet fortepianowy Lutosławski Piano Duo. Młodzi pianiści – Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik wykonali kompozycje Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Claude’a Debussy’ego, Benjamina Brittena.
Po raz pierwszy w historii Muzycznego Festiwalu w Łańcucie rozpocznie działalność Studio festiwalowe, które ruszy w sobotę w południe. Melomani na całym świecie będą mogli śledzić wydarzenia festiwalowe przez internet. W studiu prowadzone będą rozmowy z artystami, organizatorami, mecenasami kultury, a także z wielbicielami łańcuckiej imprezy.
Po raz pierwszy w historii Muzycznego Festiwalu w Łańcucie rozpocznie działalność Studio festiwalowe, które ruszy w sobotę w południe. Melomani na całym świecie będą mogli śledzić wydarzenia festiwalowe przez internet. W studiu prowadzone będą rozmowy z artystami, organizatorami, mecenasami kultury, a także z wielbicielami łańcuckiej imprezy. Relacje ze Studia festiwalowego można będzie oglądać na dwóch mobilnych telebimach. W sobotę od godz. 16 - na telebimach ustawionych w parku przy Muzeum-Zamku w Łańcucie; od niedzieli Studio festiwalowe przeniesie się do Łańcuta, a telebimy ustawione będą na parkingu przed Filharmonią Podkarpacką. Ponadto relacje ze studia festiwalowego będą zamieszczane na YouTube oraz portalach internetowych, m.in. Filharmonii Podkarpackiej i zamku w Łańcucie.
W ramach 52. Festiwalu, który potrwa do 25 maja, odbędzie się łącznie 12 koncertów, w tym trzy nocne. Artyści koncertować będą w sali balowej, Starej Ujeżdżalni, w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, parku zamkowym oraz - po raz pierwszy - w łańcuckiej Storczykarni. Pierwszy raz także, po wielu latach przerwy, odbędzie się w tym roku występ w rokokowym Teatrzyku Księżnej Lubomirskiej przylegającym do sali balowej łańcuckiego zamku.
Zdaniem organizatorów niezwykłym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie występ światowej sławy duetu fortepianowego – sióstr Katii i Marielle Lebeque. Na uwagę zasługuje także koncert Konstantego Andrzeja Kulki z towarzyszeniem Cappelli Gedanensis.
Na 52. festiwalu nie zabraknie również tzw. lżejszej muzyki. W koncertach nocnych będzie można usłyszeć muzykę filmową Krzysztofa Komedy w wykonaniu Tria Andrzeja Jagodzińskiego i flecistki Jadwigi Kotnowskiej czy koncert „Siódme niebo” Anity Lipnickiej i grupy Voice band, w którym zabrzmią piosenki do tekstów m.in. Juliana Tuwima, Mariana Hemara, inspirowane muzyką, filmem i kabaretem lat 30. XX wieku.
Koncert plenerowy, który dotychczas rozpoczynał imprezę, w tym roku został przeniesiony na jej finał. Melomanii na zakończenie festiwalu wysłuchają kantaty scenicznej „Carmina Burana” Carla Orffa. W koncercie tym wystąpią połączone chóry, a także soliści i orkiestra.
Koncertom festiwalowym towarzyszą wystawy plastyczne. Ponadto w trakcie festiwalu odbędzie się spotkanie autorskie i promocja książki „Łańcut moja miłość” Bogusława Kaczyńskiego, który przez wiele lat był dyrektorem łańcuckiej imprezy.
Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Jej szefowa Marta Wierzbieniec jest dyrektorem naczelnym festiwalu.
Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961. Impreza, wówczas pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej, odbyła się w łańcuckim zamku - dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś.(PAP)
api/ itm/