Po raz osiemnasty Instytut Książki (IK) zaprasza do zgłaszania kandydatur do Nagrody Transatlantyk. To doroczna nagroda dla popularyzatora literatury polskiej za granicą. Zgłoszenia należy nadsyłać do 31 marca – poinformowano we wtorek na Twitterze IK.
Jak przypomniano, "Transatlantyk to doroczna nagroda IK dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą". "Jej celem jest uhonorowanie osoby, która ma szczególne osiągnięcia w zakresie promocji literatury polskiej na świecie" - wyjaśniono.
Nagroda składa się z 10 tys. euro oraz statuetki autorstwa Łukasza Kieferlinga.
Podkreślono, że o nagrodę ubiegać się mogą "wyłącznie obywatele innych państw (także Polacy z obcym paszportem)". Zgłoszeń kandydatów mogą dokonywać polskie i zagraniczne instytucje zajmujące się upowszechnianiem kultury, ośrodki naukowe, wydawnictwa, stowarzyszenia twórcze, a także osoby prywatne.
Zgłoszenia kandydatur "wraz z dodatkowymi informacjami/materiałami" należy nadsyłać pocztą na adres IK (ul. Wróblewskiego 6, 31-148 Kraków) lub e-mailem (office@bookinstitute.pl, biuro@instytutksiazki.pl) do 31 marca.
W tym roku Nagroda Transatlantyk przyznana zostanie po raz osiemnasty. Z uwagi na pandemię COVID-19 i związane z nią utrudnienia w podróżowaniu, uroczyste wręczenie nagrody laureatowi odbędzie podczas gali, którą zorganizuje IK. Na tegorocznej gali wręczone zostaną także Nagrody Transatlantyk za rok 2020 (Ewie Thompson z USA) i za rok 2021 (Tokimasowi Sekiguchiemu z Japonii).
Laureatem może zostać tłumacz, wydawca, krytyk bądź animator życia kulturalnego. Wyboru dokonuje Kapituła Nagrody, złożona z badaczy literatury, animatorów życia kulturalnego, tłumaczy oraz dyrektora Instytutu Książki.
Po raz pierwszy nagrodę wręczono w 2005 r. podczas Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej – otrzymał ją wówczas Henryk Bereska. Do tej pory nagrodą uhonorowano, m.in. m.in. Andersa Bodegarda ze Szwecji, Albrechta Lemppa z Niemiec, Ksenię Starosielską z Rosji, Biserkę Rajčić z Serbii, Pietra Marchesaniego z Włoch, Vlastę Dvořáčková z Czech, Karola Lesmana z Holandii.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/