Po obchodach Roku Tadeusza Kantora, Polski Instytut w Berlinie wchodzi w nowy sezon, który upłynie pod znakiem rocznicy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami oraz partnerstwa miast Warszawy i Berlina. Zaplanowano tygodniowy program wydarzeń artystycznych, odbywających się równolegle w Warszawie i Berlinie.
W 2016 roku przypada 25. rocznica traktatu podpisanego 17 czerwca 1991 w Bonn, który zakładał m.in. konieczność intensyfikacji i rozbudowy wymiany kulturalnej między oboma krajami.
„To wydarzenie nie do przecenienia” - zapewniła w rozmowie z PAP dyrektor promującego w Niemczech polską kulturę Instytutu Polskiego Katarzyna Wielga-Skolimowska. Instytut zamierza pokazać, jak przez te wszystkie lata społeczeństwa polskie i niemieckie się do siebie zbliżyły. „Jest wiele ciekawych inicjatyw polsko-niemieckich i współpracy pomiędzy ważnymi instytucjami, a instytut pełnił i pełni nadal istotną rolę łącznika” - dodała.
Instytut szykuje na ten rok pierwszy wspólny program kulturalny z Instytutem Goethego w Warszawie. Będzie się on realizowany równolegle w Warszawie i Berlinie. Nastąpi również symboliczna wymiana dyrektorów, dla pokazania, że instytuty są rzeczywiście swoimi odpowiednikami w obu krajach.
„Pracujemy nad wspólnymi tematami i nad pewnymi wątkami, które chcielibyśmy opowiedzieć w związku z tym jubileuszem. To będzie program pełen spotkań, opowiadania historii związanych np. z przełomem, z latami 90. i wspólnych projektów artystycznych” - opowiadała PAP Wielga-Skolimowska.
Równie ważną częścią jubileuszowego roku ma być prezentacja artystów nominowanych bądź nagrodzonych nagrodą „Views” (Spojrzenia) Deutsche Banku. „To jest nagroda, która w Polsce pełni bardzo ważną rolę we wspieraniu artystów z dziedziny sztuk wizualnych, przyznawana od 2003 roku” - oceniła dyrektor.
Wystawę z częściowo nowymi pracami organizują wspólnie Galeria Zachęta z Warszawy, Deutsche Bank Kunsthalle i Instytut Polski w Berlinie. „Ta wystawa będzie prezentowała wybór artystów i jej tytuł jest znaczący, bo to +Common Affairs+, ponieważ oznacza sprawy wspólne, nie sprawy zagraniczne i odnosi się nie tylko do relacji polsko-niemieckich, ale do tematu wspólnoty, bycia razem” - wyjaśniła Wielga-Skolimowska.
W tym roku odbędzie się też już 11. edycja festiwalu FilmPolska (20-27 kwietnia). Jak zapowiedziała dyrektor, tym razem festiwal pojawi się w nowej formule. „Będziemy pokazywać więcej filmów z niemieckimi napisami niż do tej pory. Mamy nadzieję, że dzięki temu jeszcze powiększy się liczba publiczności” - mówiła.
Festiwalowe filmy ogląda każdego roku 6 tys. widzów, co zdaniem dyrektor jest dobrą liczbą jak na Berlin, gdzie samych festiwali filmowych jest 65. Instytut planuje sekcję „Nowe polskie kino”, retrospektywę filmów Jerzego Skolimowskiego oraz – jak co roku - warsztaty dziennikarskie i warsztaty operatorskie.
W czasie festiwalu galeria instytutu będzie pełniła rolę klubu festiwalowego, gdzie zostanie pokazana wystawa Konrada Smoleńskiego. Reprezentant Polski na Biennale w Wenecji przygotuje również zwiastuny filmowe, które co roku zamawiane są przez instytut u cenionych, polskich artystów (m.in. Hubert Czerepok, Karolina Breguła). W 2015 roku w ramach festiwalu widzowie zobaczyli m.in. film „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej i „Idę” Pawła Pawlikowskiego.
Festiwal filmowy będzie odbywał się równolegle z International Games Week Berlin, międzynarodowym festiwalem gier komputerowych, z którym Instytut współpracuje od dwóch edycji. „W 2015 roku we współpracy z Francuzami i Niemcami zorganizowaliśmy warsztaty, podczas których powstały nowatorskie gry komputerowe. Staramy się budować sieć kontaktów między środowiskami i kontynuować tę współpracę” - podkreśliła Wielga-Skolimowska.
Instytut współpracuje również z wieloma polskimi i niemieckimi festiwalami muzycznymi, prezentującymi zarówno muzykę popularną i niezależną, jak również elektroniczną i współczesną. „Jak co roku wspieramy festiwal CTM (berliński festiwal muzyki elektronicznej i eksperymentalnej – PAP), w którym udział weźmie dwójka polskich artystów dźwiękowych i multimedialnych, Ewa Justka i Marcin Pietruszewski oraz grupa T’ien Lai, nominowanego do Paszportu Polityki Kuby Ziołka. W styczniu będziemy również współpracowali z festiwalem Ultraschall Berlin, gdzie Ensemble KNM Berlin wykona utwory Cezarego Duchnowskiego i Agaty Zubel” - mówiła dyrektor. Współpraca dotyczy też festiwalu Altonal odbywającego się w dawnym budynku elektrowni Kraftwerk Berlin i Pop-Kultur w słynnym klubie Berghain.
Kontynuowany będzie również Dzień polski, w ramach którego w 70 szkołach upowszechniany będzie język polski i polska kultura. „To są różne oferty, od minikursów języka polskiego, po warsztaty operowe czy warsztaty z filmu animowanego i wiedzy o Polsce. Dzieci często mają pierwszą styczność z językiem polskim, z polską kulturą” - podkreśliła dyrektor. (PAP)
mrt/ agz/