Około pół miliona internautów odwiedziło w ub. roku portal Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN w Lublinie, gdzie są m.in. wirtualne makiety miasta czy spacer z Czechowiczem. 6,5 tys. osób, głównie z zagranicy, zwiedziło stałą wystawę Ośrodka - „Pamięć Miejsca”.
„Wykorzystujemy internet i nowe technologie, ponieważ to jest w jakimś sensie także przyszłość kultury. Wielu odbiorców odbiera kulturę przez internet. Dla nas to jest rodzaj takiej nowoczesnej ikony, opowieści o mieście z wykorzystaniem nowoczesnych technologii” - powiedział Tomasz Pietrasiewicz dyrektor Ośrodka Brama Grodzka -Teatr NN, który zajmuje się dokumentowaniem i przypominaniem dziedzictwa kulturowego i historycznego Lublina i Lubelszczyzny.
W 2012 roku portal www.teatrnn.pl odwiedziło 558 495 unikalnych użytkowników (czyli pojedynczych numerów komputerów IP lub pojedynczych programów cookie identyfikujących użytkownika korzystającego z danego serwisu komputerowego), a liczba odsłon portalu wyniosła ponad 2,6 mln. To najwięcej w dotychczasowej historii placówki. Do tej popularności przyczyniły się - zdaniem władz Ośrodka - nowe wirtualne projekty uruchomione w ubiegłym roku na portalu.
„Wykorzystujemy internet i nowe technologie, ponieważ to jest w jakimś sensie także przyszłość kultury. Wielu odbiorców odbiera kulturę przez internet. Dla nas to jest rodzaj takiej nowoczesnej ikony, opowieści o mieście z wykorzystaniem nowoczesnych technologii” - powiedział Tomasz Pietrasiewicz dyrektor Ośrodka Brama Grodzka -Teatr NN.
Jednym z nich jest projekt „Lublin 2.0. Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta”, w ramach którego powstały cztery wirtualne makiety Lublina - wizualizacje miasta w różnych fazach jego rozwoju: w latach 60. XIV w., u schyłku XVI w., w połowie XVIII w. oraz w latach 30. XX w. Makiety są dostępne w galerii Google Earth. Te multimedialne materiały wykorzystano też do stworzenia przewodnika, z którego można korzystać zwiedzając miasto z tabletem lub smartfonem.
Na portalu Ośrodka powstał też wirtualny spacer po przedwojennym Lublinie, w którym przewodnikiem jest animowana postać poety Józefa Czechowicza. Na trasie spaceru jest m.in. dom rodzinny poety, czy wnętrze słynnej wówczas Cukierni Semadeniego. Animacja zawiera rekonstrukcję fragmentu lubelskiego Śródmieścia w okresie dwudziestolecia międzywojennego, w którą wprowadzona jest narracja związana z życiem Czechowicza.
Innym internetowym przedsięwzięciem uruchomionym w ub. roku jest Kalendarium Zagłady Żydów w Lublinie i na Lubelszczyźnie, które zawiera nie tylko opisy wydarzeń, osób i miejsc, ale też materiały multimedialne - wspomnienia, dokumenty, zdjęcia, wykłady, nagrania, fotografie, relacje świadków.
Kalendarium opisuje ok. 1,5 tys. wydarzeń, które miały miejsce w okresie od września 1939 roku do lipca 1944 roku związanych z eksterminacją ludności żydowskiej w Lublinie i na Lubelszczyźnie.
Pietrasiewicz podkreślił, że portal jest systematycznie rozwijany i uzupełniany o nowe treści, zdjęcia, relacje, dokumenty. „Uczymy się wykorzystywać internet do wciągania przede wszystkim młodych ludzi w taką grę z kulturą, żeby oni mieli możliwość dowiadywania się, że żyją w ciekawym mieście, że poprzez historię tego miasta mogą konfrontować się ze współczesnym światem” - dodał Pietrasiewicz.
W roku 2012 rekordowa ilość - 6510 osób - zwiedziła stałą ekspozycję w Ośrodku zatytułowaną „Pamięć Miejsca”, przypominającą przedwojenny Lublin, w tym nieistniejącą już dzielnicę żydowską. Niemal 4 tys. spośród zwiedzających to byli goście z zagranicy m.in. z Izraela, USA, Niemiec, Francji. „Ta przeszłość polsko- żydowska Lublina to jest coś ciągle ważne i czytelne na świecie” - zaznaczył Pietrasiewicz.
Wystawa „Pamięć miejsca” rozlokowana jest w wielu pomieszczeniach Ośrodka. Na ścianach umieszczono plany Lublina z 1928 i 1931 r. oraz zdjęcie lotnicze z panoramą miasta z tamtego okresu. W jednej z sal urządzono Ścianę Głosów, na której zawieszonych jest kilkadziesiąt głośników - można w nich odsłuchiwać wspomnień mieszkańców o dawnym Lublinie.
Na wystawie można też zobaczyć - w formie fotoplastikonów – zdjęcia pokazujące dawną dzielnicę żydowską. W jednej z sal pokazano 70 kolorowych zdjęć lubelskiego żydowskiego getta wykonanych przez jednego z żołnierzy niemieckich. Specjalnym elementem wystawy jest wirtualna makieta nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej w Lublinie. (PAP)
ren/ ls/