Kultura i sztuka po 1989 roku

01.04.2019

J. Sellin o sztuce „Mein Kampf”: są ludzie dostrzegający zjawiska, których w Polsce nie ma

Mamy do czynienia z grupą ludzi podkręcanych m.in. przez nieprzychylne nam media, którzy żyją w jakimś równoległym świecie i dostrzegają zjawiska, których w Polsce nie ma - ocenił wiceszef MKiDN Jarosław Sellin, pytany o sztuki „Wróg się rodzi” oraz „Mein Kampf”. Premiery sztuk odbyły się w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Teatrze Powszechnym w Warszawie.

"W spektaklu +Wróg się rodzi+ badamy fenomen Radia Maryja, które od blisko 30 lat wpływa na mentalność swoich słuchaczy oraz procesy społeczne i kulturowe" - opisuje swój spektakl toruński teatr.

Z kolei zgodnie z opisem Teatru Powszechnego sztuka "Mein Kampf" stara się zbadać, "do jakiego stopnia aktualne są dziś postulaty i idee zapisane przed ponad dziewięćdziesięciu laty". "Analizując język i narrację Hitlera, zadajemy sobie pytanie o język współczesności i mowę nienawiści. Pytamy, ile musiało paść słów, zanim doszło do Holokaustu oraz ile jeszcze musi ich paść, żeby historia się powtórzyła" - czytamy na stronie teatru.

Pytany w radiowej Trójce o ocenę obydwu sztuk, Sellin podkreślił, że nie chce "analitycznie o tym dyskutować". "Tylko zwracam uwagę po prostu na to, że mamy do czynienia z jakąś grupą ludzi podkręcanych przez nieprzychylne nam media i przez totalną opozycję - bo ona przecież też wyjaskrawia swój język w polemice z nami - którzy żyją w nadrzeczywistości, w jakimś równoległym świecie, dostrzegają zjawiska, których w Polsce nie ma i tendencje, których w Polsce nie ma" - mówił. 

"Jeżeli jakaś część opinii publicznej - a mam nadzieję, że tak jest - uznaje, że to jest jednak szaleńswo i że właśnie instytucjami kultury zarządzają ludzie, którzy oderwali się od rzeczywistości, to trzeba te pretensje wyraźnie adresować. Teatr Powszechny w Warszawie, ten, który wystawił tę sztukę +Klątwa+ (...) - +Mein Kampf+ jest po niej - jest teatrem, który należy do prezydenta miasta stołecznego Warszawy" - wskazał. "Informuję, do kogo zgłaszać pretensje, że oddają ważną instytucję kultury, jaką jest teatr, ludziom, którzy żyją w nadrzeczywistości, w równoległym świecie" - dodał.(PAP)

sno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL