Kultura i sztuka po 1989 roku

04.04.2019

Jacek Bromski o Jerzym Wójciku: doskonale współpracował z wielkimi reżyserami

Jako wybitny operator doskonale współpracował z wielkimi polskimi reżyserami. Potrafił odnaleźć się w różnych produkcjach - powiedział, wspominając zmarłego 3 kwietnia Jerzego Wójcika, reżyser,  prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.

"Wójcik potrafił odnaleźć się i nadać własny operatorski styl bardzo ważnym filmom Andrzeja Wajdy, jak choćby +Popiół i diament+, +Eroice+ Andrzeja Munka, ale też w dużym, pełnym rozmachu produkcjom, jak +Faraon+ w reżyserii Jerzego Kawalerowicza czy +Potop+ Jerzego Hoffmana" - powiedział PAP Jacek Bromski.

"Wraz z Witoldem Sobocińskim, byli współtwórcami, ojcami polskiej szkoły operatorskiej, która wyróżniała się na tle europejskiej i hollywoodzkiej. Nie dostosowywał się do wymogów producentów, ale doskonale współpracował z reżyserami" - dodał.

Bromski powiedział również, że "Wójcik był także znakomitym pedagogiem i także za to, w zeszłym roku, otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich". "To wielka strata dla polskiego kina" - dodał.

Jerzy Wójcik zmarł 3 kwietnia w Warszawie. Zadebiutował jako samodzielny operator w 1957 r. przy realizacji "Eroiki" w reż. Andrzeja Munka. Potem pracował przy realizacji takich filmów, jak "Popiół i diament" w reż. Andrzeja Wajdy, "Faraon", "Matka Joanna od Aniołów" (oba w reż. Jerzego Kawalerowicza), "Westerplatte" w reż. Stanisława Różewicza czy "Potop" w reż. Jerzego Hoffmana.

W latach 70. zajął się także reżyserią, początkowo spektakli Teatru Tv, w latach 90. także filmów: w roku 1991 wyreżyserował "Skargę", a w roku 1999 "Wrota Europy".

Od 1984 r. był jednym z najważniejszych wykładowców Wydziału Operatorskiej łódzkiej Filmówki, wychowawcą wielu pokoleń polskich operatorów.

Był laureatem najważniejszych polskich nagród filmowych: "Orła" za osiągnięcia życia (2009), "Platynowych Lwów" na festiwalu w Gdyni (2012), Nagrody Specjalnej PSC za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej (2013), Nagrody SFP za wybitne osiągnięcia artystyczne (2018). W 2018 r. otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa PWSFTviT. (PAP)

autor: Wojciech Przylipiak

wbp/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL