Kultura i sztuka 1945-1989

11.08.2012 aktualizacja 19.07.2016

Jan Sawka, wybitny malarz i grafik, nie żyje

W wieku 65 lat zmarł na zawał serca Jan Sawka, wybitny polski malarz, grafik, scenograf i architekt zamieszkały od lat 70. w USA. Jak zawiadomiła jego rodzina, artysta zmarł w czwartek w swoim domu w High Falls w stanie Nowy Jork.

Sawka miał w sumie około 70 indywidualnych wystaw w muzeach i galeriach na całym świecie. Jego obrazy i plakaty są wystawione w 60 muzeach.

Niedawno ukończył multimedialną instalację-spektakl "The Voyage" (Podróż). Będzie ona zaprezentowana na trasie koncertu Mickey Harta, perkusisty kultowego zespołu Grateful Dead.

Sawka wcześniej już współpracował z tą grupą, tworząc scenografię do koncertów Grateful Dead na tournee z okazji 25-lecia zespołu.

Jednym z ostatnich projektów artysty był Peace Monument (Pomnik Pokoju), który miał stanąć w Jerozolimie. Dzieło jest hołdem na rzecz dialogu między chrześcijaństwem, judaizmem i islamem.

Jednym z ostatnich projektów artysty był Peace Monument (Pomnik Pokoju), który miał stanąć w Jerozolimie. Dzieło jest hołdem na rzecz dialogu między chrześcijaństwem, judaizmem i islamem.

Chociaż projekt nie został zrealizowany, Sawka otrzymał za niego w 2011 r. nagrodę Amerykańskiego Instytutu Architektury.

Jan Sawka urodził się 10 grudnia 1946 r. w Zabrzu. Studiował najpierw architekturę na Politechnice Wrocławskiej, potem przeniósł się do wrocławskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Po studiach mieszkał kilka lat w Warszawie.

W 1976 r. wyjechał do Paryża, gdzie dostał stypendium Centrum Pompidou. Po roku przeniósł się do USA i osiadł w Nowym Jorku. Rysował tam dla "New York Timesa" i projektował scenografię dla teatrów.

Był laureatem licznych nagród artystycznych, m.in. złotych i srebrnych medali na Biennale Plakatu w Warszawie, Florencji i Lahti.

Jego wydruki i plakaty można obejrzeć m.in. w Bibliotece Kongresu USA w Waszyngtonie, gdzie stanowią największą kolekcję prac artystycznych wykonanych na papierze.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL