Kultura i sztuka po 1989 roku

14.07.2017

Jazz Na Starówce - Oregon zagra na Rynku Starego Miasta

Amerykańska grupa jazzowa Oregon wystąpi w sobotę na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Koncert odbędzie się w ramach 23. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz Na Starówce.

Zespół powstał w 1970 r., założony przez gitarzystę Ralpha Townera i multiinstrumentalistę Glena Moore’a, którzy współpracowali ze sobą od lat sześćdziesiątych, gdy studiowali na Uniwersytecie w Oregonie. Do duetu dołączył multiinstrumentalista Paul McCandless i grający na tabli i sitarze Collin Walcott.

Debiutancką płytę zespół – występujący jeszcze pod szyldem Thyme – Music of Another Present Era – nagrał w 1970 r., jednak wytwórnia Increase Records splajtowała i grupa na oficjalny debiut czekać musiała jeszcze dwa lata (album „Out of This World” ukazał się w 1980 r.). Wówczas ukazał się album „Music of Another Present Era”, tytuł zaczerpnięty z pierwszej nazwy formacji. Od tej chwili zespół występował jako Oregon.

Na tej, jak i na kolejnych, płytach Oregon prezentował twórcze połączenie tradycji muzyki jazzowej z folkiem, awangardą i muzyką hinduską. W samych latach 70. zespół wydał jeszcze 9 albumów, w tym „Together” (1976) z udziałem perkusisty Elvina Jonesa i „Violin” (1978), na którym zagrał polski skrzypek Zbigniew Seifert.

Po krótkiej przerwie w działaniu zespołu, muzycy powrócili do nagrywania, tym razem współpracując z monachijską oficyną ECM. W 1984 r. Wacott zginął w wypadku samochodowym, wobec czego pozostali muzycy Oregonu zadecydowali o rozwiązaniu zespołu. Wrócili na scenę w 1986 r., miejsce Walcotta zajął hinduski perkusista Trilok Gurtu. Nie była to jednak ostatnia zmiana perkusisty w formacji. Dziś Oregon tworzą Ralph Towner, Paul McCandless, Paolino Dalla Porta i Mark Walker.

Koncerty w ramach tegorocznej odsłony Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz Na Starówce odbywać się będą na Rynku Starego Miasta w Warszawie do 20 sierpnia. Zagrają jeszcze Nicholas Payton, James Carter Quartet, Marek Napiórkowski Sextet, TurBikon Grzegorz Turnau/ Robert Kubiszyn/ Cezary Konrad, Christian Bakanic’s Trio, Josemi Carmona and Javier Ruiz Bandolero.

Szczegółowy program tegorocznego Jazzu Na Starówce dostępny jest na stronie internetowej pod adresem www.jazznastarowce.pl (PAP)

pj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL