Kultura i sztuka po 1989 roku

17.11.2018

Jazzband Circles of Art Orchestra wystąpił na Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach

Wojciech Konikiewicz. 2010 r. Fot. PAP/M. Rozwadowski Wojciech Konikiewicz. 2010 r. Fot. PAP/M. Rozwadowski

Polska kultura, popularyzacja jej osiągnięć, może wpłynąć na zbliżenie między Polską a Chinami - mówi PAP pianista Wojciech Konikiewicz, lider grupy Jazzband Circles of Art Orchestra, która wystąpiła na Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach.

Jazzband Circles of Art Orchestra występował na Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Zespół na początku listopada zagrał koncerty w Pekinie, Changshy oraz w Kunmingu.

Dyrektor festiwalu Wojciech Majewski powiedział PAP, że Chiny zawsze interesowały go, "jako stara cywilizacja, stara kultura, która jest dla nas egzotyczna i odległa". "Jest to kraj, który bardzo się zmienia i nabiera coraz większego znaczenia we współczesnym świecie" - zaznaczył. Jego zdaniem "dziedzictwo kultury Chin jest bardzo szerokie i dlatego nasza obecność na tym rynku zarówno sztuki jak i gospodarczym powinna być większa". Przypomniał, że - w przeciwieństwie do niektórych innych krajów - "nigdy nie mieliśmy żadnych wojen ani konfliktów z Chinami, a stosunki między Polakami a Chińczykami są pozytywne".

"Pomyślałem, że warto byłoby pokazać w Chinach naszą Polską kulturę, szczególnie, że nie jest ona rozpoznawalna w Chinach. Praktycznie poza Fryderykiem Chopinem kojarzą tam takie postacie jak Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik i ostatnio Robert Lewandowski. Myślę, że warto więc pokazać naszych twórców, którzy mają osiągnięcia" - powiedział Majewski.

Majewski poinformował, że prezentowane na festiwalu polski film, grafika, szkoła plakatu oraz muzyka spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony chińskiej publiczności.

W skład zespołu Jazzband Circles of Art Orchestra wchodzą pianista Wojciech Konikiewicz, Marcin Lamch (kontrabas, gitara basowa), Grzegorz Masłowski (perkusja), Cyprian Baszyński (trąbka) i Maciej Kądziela (saksofon). Formacja powstała z inicjatywy dyrektora Fundacji Kręgi Sztuki Wojciecha Majewskiego.

"Na koncertach przedstawiliśmy mój autorski program złożony zarówno z moich kompozycji, jak i opracowanych przeze mnie polskich oraz chińskich tematów ludowych" - powiedział PAP Wojciech Konikiewicz.

"W chińskim sposobie zachowania nie leży szczególnie wylewne reagowanie na muzykę podczas koncertów, nam zdarzyło się coś szczególnego, jak na ten kraj i tę kulturę bycia - mieliśmy owacje na stojąco podczas koncertu w Changshy, Kunmingu i na koniec w Yue Space w Pekinie" - podkreślił Konikiewicz.

Artyści poprowadzili też warsztaty jazzowe dla studentów w Hunan Normal University w Changshy oraz w Yunnan Arts University w Kunming. Jak mówił Konikiewicz podczas warsztatów wygłosił wykład "dotyczący historii muzyki jazzowej i podstawowych różnic między muzyką jazzową a klasyczną". "W trakcie wykładu posługiwałem się zarówno muzyką mechaniczną czyli odtwarzaną z Ipoda i z komputera oraz muzyką na żywo, którą graliśmy z kolegami z zespołu. "Pokazywaliśmy tam pewne przykłady muzyczne, sposoby i techniki improwizacji" - tłumaczył.

Jazzband Circles of Art Orchestra brał również udział w zajęciach w Changshy razem z orkiestrą muzyków grających na tradycyjnych instrumentach chińskich. "To było bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ posłuchaliśmy tam i mogliśmy się zorientować w niezwykłych brzmieniach i możliwościach chińskich instrumentów ludowych, tradycyjnych" - powiedział Konikiewicz. "Pokazaliśmy im również naszą muzykę, a na koniec workshopu, który był wymianą doświadczeń zagraliśmy wspólnie chiński temat +kwiat jaśminu+" - dodał.

"Działalność na terenie chińskim zaczyna mieć charakter permanentny. Festiwal Kręgi Sztuki na moich oczach bardzo się rozwija i umacnia" - mówił Konikiewicz. "Przestaje być zjawiskiem ograniczonym do kilku miast i stolicy" - wyjaśnił.

Zdaniem Konikiewicza polska kultura jest jednym z czynników, który może wpłynąć na zbliżenie między Polską a Chinami w ogólnym aspekcie. "Jest to wkład polskiej kultury w pozaartystyczne interesy naszego państwa" - powiedział.

25 października w Pekinie rozpoczęła się 3. edycja Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Przez ponad dwa miesiące w największych chińskich miastach: Pekinie, Hangzhou, Chengdu, Szanghaju, Jinan, Nanjing, Shenzen i Changshy odbywać się będą projekcje polskich filmów, prezentacja branży gier wideo, wystawy, koncerty, wykłady i warsztaty z różnych dziedzin sztuki.

Na Festiwalu prezentowane są polskie filmy: m.in. nagrodzona w Cannes "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego (przy współpracy z European Film Festival), "Twoj Vincent", "Podwójne Życie Weroniki", "Jak być kochaną" i "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Jednym z gości festiwalu był Maciej Zakościelny.

Podczas tej edycji Polskich Kręgów Sztuki w Chinach odbywa się również prezentacja polskiej branży gier wideo.

3. edycja Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach została objęta Honorowym Patronatem przez Prezesa Rady Ministrów RP, Marszałka Senatu RP oraz Polsko-Chińską Grupę Parlamentarną.

Organizatorem wydarzenia, które potrwa do 12 grudnia jest Fundacja Kręgi Sztuki. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: www.kregisztuki.pl (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL