Kultura i sztuka po 1989 roku

04.04.2019

Jerzy Zelnik o Jerzym Wójciku: wielki mistrz sztuki filmowej

Pamiętam go jako człowieka ogromnej pokory, wielkiego mistrza sztuki filmowej - powiedział PAP aktor i reżyser Jerzy Zelnik, wspominając zmarłego operatora filmowego Jerzego Wójcika. "To strasznie smutna wiadomość. Odchodzi cała moja grupa przyjaciół - wcześniej Witek Sobociński, teraz Jurek Wójcik" - powiedział.

Wspominając czas wspólnej pracy przy filmie "Faraon" z 1965 r., który wyreżyserował Jerzy Kawalerowicz, aktor podkreślił, że Jerzy Wójcik był dla niego wielkim mistrzem sztuki filmowej. "Pamiętam go jako człowieka ogromnej pokory" - mówił Zelnik, wspominając, że Wójcik był bardzo skupiony na swojej pracy.

"Był człowiekiem wyciszonym przy jednocześnie swojej ogromnej kulturze artystycznej. Niewątpliwie był jednym z najlepszych operatorów filmowych w Polsce" - ocenił Zelnik. Wspomniał też, że na planie filmu "Faraon" szwenkierem, czyli najbliższym współpracownikiem Wójcika, był Witold Sobociński - również jeden z najlepszych polskich operatorów filmowych, który zmarł w ubiegłym roku.

"Kiedyś Jack Nicholson zażartował, że jak nazwisko operatora nie kończy się na -ski to oznacza to, że nie należy on do elity tego zawodu" - dodał Zelnik, zaznaczając, że żart amerykańskiego aktora dotyczy również Wójcika i jego dorobku artystycznego.

Podsumowując Zelnik zaznaczył, że poza filmem "Faraon" nie miał zawodowego kontaktu z Wójcikiem, ale znał go osobiście. "Bardzo mi smutno. Miałem nadzieję, że w drugiej części naszego życia zdążymy się zaprzyjaźnić, mając takie piękne wspólne wspomnienia. To się nie udało, ale kiedyś się spotkamy" - dodał. 

Jerzy Wójcik - operator filmowy, współtwórca polskiej szkoły filmowej, autor zdjęć do najsłynniejszych polskich filmów lat 50. i 60. - zmarł 3 kwietnia w Warszawie. Miał 88 lat.(PAP)

nno/mabo
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL