Inne

05.04.2013 aktualizacja 19.07.2016

Jest zwycięzca konkursu na wystawę w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy

Biuro Projektowo-Inżynierskie Redan zwyciężyło w konkursie na projekt ekspozycji w budowanym w Szczecinie Centrum Dialogu Przełomy - muzeum poświęconym powojennej historii miasta. W piątek w Szczecinie ogłoszono wyniki konkursu i zaprezentowano projekty.

Według jury konkursu, w zwycięskiej pracy najpełniej spośród wszystkich propozycji zaprezentowano klarowny podział przestrzenny ekspozycji. Za szczególną zaletę projektu uznano wstęgę czasu - rozwiązanie nie tylko porządkujące chronologicznie ekspozycję, ale również stanowiące element spajający całość wystawy i mogący w przyszłości być graficznym symbolem placówki - napisano w uzasadnieniu.

Wstęga czasu to rodzaj instalacji z blachy, która będzie towarzyszyła zwiedzającym od wejścia do muzeum aż do wyjścia. Oprócz prowadzenia po całej ekspozycji, wstęga ma być również nośnikiem informacji. Wstęga ma symbolicznie łączyć przeszłość miasta z teraźniejszością i prowadzić w przyszłość.

Ścieżka zwiedzania jest chronologiczna - zwiedzający będą poznawali historię miasta od kwietnia 1945 r. do czerwca 1989 r. Uzupełnieniem wystawy będzie moduł poświęcony czasom II wojny światowej i obecności Polaków w mieście po jej zakończeniu, a także syntetyczne spojrzenia na przeszłość i przyszłość miasta, prezentowane przy wyjściu z ekspozycji.

Na wystawie mają się znaleźć także prezentacje ilustrujące warunki i styl życia w latach 60., 70. i 80. XX wieku.

Uwagę jury zwróciło wyróżnienie w przestrzeni wystawy protestów robotniczych w grudniu 1970 r. Zdaniem jurorów, udało się stworzyć kompozycję umożliwiającą widzowi wrażenie współuczestniczenia w wydarzeniach historycznych i zaangażowanie emocjonalne.

Autorzy zwycięskiego projektu ze szczecińskiego Biura Projektowo-Inżynierskiego Redan otrzymają nagrodę w wysokości 100 tys. zł i zaproszenie do opracowania projektu ekspozycji w budowanym muzeum.

Otwarcie wystawy w Centrum Dialogu Przełomy planowane jest na wrzesień 2014 r. Realizacja wystawy ma kosztować 4 mln zł.

Centrum Dialogu Przełomy powstanie na szczecińskim Placu Solidarności, na którym podczas protestów robotniczych w grudniu 1970 r. zginęło kilkanaście osób. Według projektu większość pomieszczeń gmachu znajdzie się pod ziemią. Tam też ma znaleźć się nowoczesna multimedialna ekspozycja.

Ideą, która przyświeca Centrum Dialogu Przełomy, jest budowa regionalnej tożsamości mieszkańców Pomorza Zachodniego. W muzeum prezentowana będzie najnowsza, powojenna historia miasta. Szczególnie akcentowane będą momenty historycznie i społecznie przełomowe. Muzeum ma pokazać, że Szczecin był ważnym ośrodkiem w walce z totalitarnym systemem.

Centrum ma również stać się miejscem dialogu dla środowisk reprezentujących różne wizje i oceny historii.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 24 mln zł. W 75 proc. finansowana jest ona ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013, a w pozostałej części ze środków budżetu województwa zachodniopomorskiego. (PAP)

res/ hes/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL