Joanna Sokołowska wygrała VI Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty w Łodzi. Druga była Michalina Dworzaczek, a trzeci Miłosz Dutkiewicz - podała w niedzielę Joanna Karpińska z biura prasowego Teatru Muzycznego w Łodzi.
Galowy występ laureatów konkursu i koncert „Konstelacje” Katarzyny Groniec zakończyły w niedzielę pierwszy weekend tegorocznej edycji Festiwalu OFF-Północna w Łodzi.
"W przesłuchaniach VI edycji Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty zmierzyło się ośmioro wokalistów, duet i jeden zespół. Wybrano ich spośród ponad stu zgłoszeń z całego kraju" - poinformowała Karpińska.
W konkursie imienia polskiego poety zwyciężyła Joanna Sokołowska. Druga była Michalina Dworzaczek, a trzeci Miłosz Dutkiewicz. Nagrodę równościową przyznano Monice Łopuszyńskiej i Stanisławowi Łopuszyńskiemu. Nagrodę specjalną dyrektora Teatru Muzycznego w Łodzi otrzymała Katarzyna Hołyńska.
Występy oceniało jury w składzie: Wojciech Kościelniak, Katarzyna Groniec, Konrad Imiela, Piotr Kofta, Danuta Antoszewska, Eliza Gaust, Jakub Szydłowski oraz Krzysztof Wawrzyniak. Honorowym członkiem jury była Julia Szewczyk, laureatka poprzedniej edycji konkursu.
"Oczywiście braliśmy pod uwagę profesjonalizm wykonania, czyli te wszystkie czynniki, jak dykcja, umiejętności wokalne czy sam pomysł na piosenki. Ale najważniejsze było dla nas prawdziwe poruszenie. Szukaliśmy tych wykonań, które sprawiają, że słyszymy coś, czego jeszcze nie słyszeliśmy, że widzimy coś, czego nie widzieliśmy" - mówił przewodniczący jury Wojciech Kościelniak. "Jeśli w środku, w odbiorcy, dzieje się coś szczególnego, ciepłego, miłego, to o to właśnie chodzi tak naprawdę w piosence aktorskiej" - podsumował.
Statuetkę Jonaszka i 8 tys. zł. wręczono absolwentce Akademii Teatralnej w Warszawie Joannie Sokołowskiej, która jest również związana z teatrami w Łodzi, Opolu i Słupsku. Sokołowska to także laureatka nagrody aktorskiej za rolę w spektaklu „Zakonnice odchodzą po cichu” na Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt. Nagrodę główną wywalczyła wykonując piosenkę z tekstem Jonasza Kofty „Radość o poranku” - muzyka Juliusza Loranca oraz utworem „Nie żałuję” - sł. Agnieszka Osiecka, muz. Cezary Reinert.
"Zawsze wychodzę z założenia, że w piosence aktorskiej najważniejszy jest przekaz. To, co czuję ja i co, czuję, że może być dobre dla ludzi. A wtedy wokal gdzieś za mną podąża" - powiedziała zwyciężczyni konkursu.
Patron łódzkiego konkursu poeta, satyryk, dramaturg, piosenkarz i malarz Jonasz Kofta urodził się jako Janusz Kafta 28 listopada 1942 w Mizoczu niedaleko Zdołbunowa na Wołyniu (obecnie Ukraina). Po wojnie wraz z rodzicami mieszkał we Wrocławiu - jego ojciec, Mieczysław zakładał tam rozgłośnię Polskiego Radia. Potem rodzina przeniosła się na Śląsk, gdzie ojciec artysty szefował rozgłośni PR w Katowicach. Koftowie mieszkali też w Łodzi i Poznaniu - matka Jonasza, Maria wykładała germanistykę na tamtejszych uniwersytetach.
Twórca skończył liceum plastyczne w Poznaniu. Studiował na Politechnice Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na początku lat 60. ub. w. Jonasz Kofta wraz z Janem Pietrzakiem i Adamem Kreczmarem stworzyli w stolicy kabaret Hybrydy. Współpracował z Teatrem Syrena. Był współzałożycielem kabaretu Pod Egidą.
Debiutował fraszkami w tygodniku Szpilki, gdzie m.in. potem publikował. Kofta współpracował z Programem III Polskiego Radia. Napisał słowa m.in. do przebojów: "Wakacje z blondynką", "Radość o poranku", "Śpiewać każdy może", "Jej portret", "Samba przed rozstaniem", "Pamiętajcie o ogrodach", "Do łezki łezka", "Kwiat jednej nocy". Był też wykonawcą wielu utworów.
Jonasz Kofta zmarł 19 kwietnia 1988 r. w Warszawie.
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ ann/