Premiera spektaklu teatralnego "Kamienne niebo zamiast gwiazd" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego odbędzie się 1 sierpnia w gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego. Imprezę zaplanowano w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania.
"Kamienne niebo zamiast gwiazd" to spektakl, w którym nowoczesne eksperymenty sceniczne spotykają się z tematyką historyczną. Opowiada on o powstaniu warszawskim z perspektywy ukrywających się i uwięzionych w piwnicy cywilów.
Twórcy spektaklu - reżyser Krzysztof Garbaczewski i autor tekstu Marcin Cecko - zadają pytania o to, w jaki sposób powstanie warszawskie istnieje w świadomości kolejnych pokoleń, w jaki sposób te pokolenia utrwalają pamięć o historycznych wydarzeniach i w jaki sposób wspomnienie o powstańczych walkach żyje współcześnie. To także opowieść o przeszłości i przyszłości Warszawy - miasta zburzonego i ponownie wzniesionego. Inspiracją dla powstania spektaklu była powieść Jerzego Krzysztonia "Kamienne niebo".
"Kamienne niebo zamiast gwiazd" to spektakl, w którym nowoczesne eksperymenty sceniczne spotykają się z tematyką historyczną. Opowiada on o powstaniu warszawskim z perspektywy ukrywających się i uwięzionych w piwnicy cywilów.
"Mam wrażenie, że odkąd istnieje Muzeum, spektakle i działania performatywne są ważnym elementem jego funkcjonowania. Nie jest to zwykła przestrzeń teatralna; usiłujemy, również za jej pomocą, wgryźć się w to - mimo wszystko - tragiczne wydarzenie, jakim było powstanie warszawskie" - powiedział Garbaczewski podczas środowej konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Punktem wyjście dla naszego spektaklu była powieść Jerzego Krzysztonia, która opowiada historię z powstania, jednak samych walk jest tu niewiele. Bohaterami są uwięzieni w piwnicy cywile. Powieść rozpoczyna się w momencie, w którym właz do tej piwnicy zostaje zasypany ze względu na wybuch bomby. Kamienica się zawala i nie da się z piwnicy wyjść. Obserwujemy walkę, pewnego rodzaju degradację kondycji ludzkiej w tej piwnicy; książka nie kończy się puentą: zostawia nas z pytaniem o to, co stało się z tymi ludźmi - dodał Cecko. - Dla nas oparcie stanowiła sytuacja schodzenia pod ziemię, brak możliwości wyjścia. Próbujemy przetworzyć to doświadczenie poprzez +trzecie pokolenie+ po wojnie. Znamy powstanie z opowiadań, relacji, jesteśmy nakarmieni pamięcią pamięci".
Występują: Justyna Białowąs, Dominika Biernat, Tomasz Bazan, Sebastian Łach, Grażyna Misiorowska, Marta Ojrzyńska, Sebastian Pawlak, Paweł Smagała, Andrzej Szeremeta, Justyna Wasilewska, Krzysztof Zarzecki, Agnieszka Żulewska. Muzykę przygotowała Julia Marcell, scenografię Jan Strumiłło.
Spektakl, przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Nowym Teatrem w Warszawie, grany będzie także od 2 do 5 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. (PAP)
pj/ ls/