Kultura i sztuka po 1989 roku

17.11.2019

Kamil Pacholec wystąpi w półfinale Konkursu Paderewskiego w Bydgoszczy

Kamil Pacholec wystąpi w półfinale XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Polak znalazł się w gronie 10 pianistów wyłonionych w niedzielę przez jury spośród uczestników drugiego etapu konkursu.

Pacholec będzie rywalizował z trojgiem Rosjan, Chińczykiem, Japonką, Koreanką, Tajwańczykiem, Ukraińcem i Włochem.

Do konkursu przystąpiło i zaprezentowało się w pierwszym etapie 45 pianistów, w tym siedmioro Polaków. Awans do drugiego etapu uzyskało 22 uczestników, a wśród nich czterech Polaków.

Półfinał obędzie się we wtorek i w środę w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Pianiści wystąpią z orkiestrą kameralną Capella Bydgostiensis pod batutą Kaja Bumanna. W repertuarze każdego wykonawcy musi znaleźć się około 5-minutowa kompozycja Michała Dobrzańskiego, napisana specjalnie na konkurs.

Przesłuchania finałowe zaplanowano na piątek i sobotę. Koncert laureatów odbędzie się w niedzielę 24 listopada w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej, a następnego dnia zostanie powtórzony w sali kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Konkurs Paderewskiego jest przeznaczony dla pianistów urodzonych w latach 1987-2003, niebędących studentami jurorów w ostatnich trzech latach. Występy pianistów ocenia jury w składzie - przewodniczący Piotr Paleczny (Polska), Lilian Barretto (Brazylia), Manana Doijashvili (Gruzja), Janina Fialkowska (Kanada), Vladimir Ovchinnikov (Rosja), Zbigniew Raubo (Polska), Waldemar Wojtal (Polska), Ying Wu (Chiny) i Yukio Yokoyama (Japonia).

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy przy współudziale Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL