Kultura i sztuka po 1989 roku

15.11.2018

Kielce: ponad 13 mln zł z UE na przebudowę Teatru im. Stefana Żeromskiego

13,1 mln zł unijnego dofinansowania otrzymał kielecki Teatr im. Stefana Żeromskiego na przebudowę placówki. Inwestycja, której całkowity koszt ma wynieść ponad 70 mln zł, ma rozpocząć się na przełomie 2019/20 roku.

Kielecki teatr na przebudowę placówki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 otrzymał 13,1 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali w czwartek marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas i dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego Michał Kotański.

„Na tę inwestycję kielecki teatr czekał od wielu lat. Pierwsza naszą troską było uregulowanie spraw własnościowych – to już mamy za sobą. W ubiegłym roku 5,5 mln zł z budżetu województwa rozwiązało ten problem. Na potrzeby inwestycji łącznie z wkładem województwa zabezpieczyliśmy już prawie 21 mln zł" – powiedział podczas konferencji prasowej Jarubas.

Po remoncie w teatrze będzie funkcjonowała nowoczesna duża scena, nowa mała scena i sala prób. Uporządkowane zostaną także: garderoby i sale zaplecza dla aktorów, pomieszczenia techniczne i administracyjne, magazyny oraz przestrzeń dla widzów, która ma być dostępna dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Powstanie też hostel dla artystów.

W budynku mają być wymienione m.in. instalacje sanitarne i elektryczne, drewniane stropy i elementy dachu budynku. Zostanie także zainstalowany nowy system grzewczo-wentylacyjny. „To bardzo dobry projekt, tylko minimalnie ingerujący w tkankę budynku. Po przebudowie to będzie nowoczesny teatr, adekwatny do naszych potrzeb. Zapewni dużo większy komfort widzom, poprawi też warunki pracy aktorów i pracowników teatru” - podkreślił w rozmowie z PAP Kotański.

Całkowity koszt projektu ma wynieść ponad 70 mln zł. „Jesteśmy w trakcie zbierania funduszy na resztę inwestycji. Czekamy na ogłoszenie konkursu na środki norweskie. Liczymy, że uda się nam uzyskać też wsparcie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - dodał dyrektor teatru.

Przebudowa teatru ma rozpocząć się na przełomie 2019/20. Według Kotańskiego prace mają potrwać od trzech do czterech lat. Na czas remontu tymczasowa siedziba teatru mieścić się będzie w Wojewódzkim Domu Kultury, którego właścicielem jest również samorząd województwa. „Rozpatrywaliśmy kilka lokalizacji, w każdym przypadku musielibyśmy zainwestować dodatkowe pieniądze. W WDK-u powstanie dodatkowa scena, dodatkowe miejsca dla amatorskiego ruchu teatralnego w naszym mieście. W przypadku innych lokalizacji byłaby to inwestycja w nie swoje. Koszty i tak byśmy ponieśli, a województwo nie miałoby z tego żadnych korzyści” – zaznaczył Jarubas.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach to jedna z najstarszych scen teatralnych w Polsce - istnieje od 1879 r. Odwiedzał go m. in. Stefan Żeromski, występowała w nim gościnnie Gabriela Zapolska, chwalił Henryk Sienkiewicz. Wystawiali tu Stanisław Przybyszewski i Aleksander Zelwerowicz.

Za złote czasy kieleckiej sceny uważa się lata 1952-58, kiedy teatrem kierowali Irena i Tadeusz Byrscy. Powstały wówczas takie przedstawienia, jak: „Powrót Odysa” Stanisława Wyspiańskiego, „Pierścień Wielkiej Damy” Cypriana Kamila Norwida, „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego.

W latach 1992-2015 teatrem kierował Piotr Szczerski. Był otwarty na młodych, awangardowych twórców. Do współpracy zaprosił m.in. reżyserów Radosława Rychcika, Wiktora Rubina, Ewelinę Marciniak oraz dramaturgów - Jolantę Janczak, Mateusza Pakułę i Michała Buszewicza.

Po śmierci Szczerskiego w maju 2015 r., konkurs na dyrektora placówki wygrał Michał Kotański - absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL