Negatywy, slajdy, a także osobiste rzeczy jednego z najbardziej znanych i cenionych, nie tylko w Podlaskiem, fotografików - Wiktora Wołkowa, znajdą się w kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Zainaugurowano ją w środę, w pierwszą rocznicę śmierci artysty.
List intencyjny w sprawie utworzenia w muzeum kolekcji Wołkowa podpisała w środę żona artysty Grażyna Wołkow oraz dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski.
Wołkow specjalizował się w fotografii pejzażu i przyrody, zwłaszcza podlaskiej. Bardzo chętnie fotografował widoki nad Biebrzą. Jak podkreślają jego przyjaciele, nie byłoby fotografii Wołkowa, gdyby nie jego miłość do przyrody i zwierząt. Charakterystyczną cechą jego fotografii była dbałość o szczegóły.
"Wołkow cały swój talent, całe swoje życie poświęcił temu regionowi, a pokazał całemu światu" - powiedział PAP Lechowski. Dlatego - przekonywał dyrektor - to, co zrobił Wołkow, "zasługuje na najwyższą nagrodę, należy temu nadać najwyższą rangę, jakiej nie nadawaliśmy innym twórcom". Twórczość Wołkowa nazwał "największą wartością, która w ostatnich dziesięcioleciach pojawiła się w regionie".
W kolekcji znajdą się slajdy, negatywy, a także pamiątki po artyście jak sprzęt fotograficzny, nagrody, statuetki i dyplomy, które otrzymał Wołkow. Lechowski wyraził nadzieję, że w kolekcji znajdzie się też jedna ze słynnych czapek Wołkowa, w których chodził fotografować.
W tym roku do inwentarza kolekcji ma trafić ok. 4 tys. negatywów. Lechowski powiedział, że będzie je trzeba skatalogować i opracować. Na razie kolekcja nie będzie nigdzie pokazywana, chociaż - jak zaznaczył dyrektor - w liście intencyjnym znalazł się zapis o promowaniu przez muzeum twórczości i osoby Wołkowa.
Lechowski mówił też, że Wołkow przez lata związany był z Muzeum Podlaskim, gdzie w 1968 roku został zatrudniony jako fotograf, później miał w muzeum kilka wystaw. Kolekcja w muzeum jest "nowym rozdziałem" w twórczości artysty - jak wyraził się Lechowski.
Wiktor Wołkow urodził się w Białymstoku w 1942 roku. Wraz z żoną mieszkał w Supraślu niedaleko Białegostoku. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Brał udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, które przyniosły mu ponad sto nagród i wyróżnień. W 2005 roku został odznaczony przez ministra kultury Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Jest autorem wielu albumów fotograficznych m.in. "Wołkow", "Biebrza", "Krzyż", "Słońce". Zmarł w 2012 r. po ciężkiej chorobie. (PAP)
swi/ hes/