Program oraz efekty sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury pozytywnie oceniła delegacja Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego. Członkowie delegacji przez trzy dni spotykali się we Wrocławiu z twórcami i organizatorami ESK.
Jak podkreśliła w środę na konferencji prasowej przewodnicząca delegacji Helga Truepel, sukces sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury polega na bardzo dobrym połączeniu „elementu europejskiego z elementem narodowym i regionalnym”.
„Tutaj to widzieliśmy, że one bardzo dobrze się uzupełniają. Zresztą nigdy w żadnym projekcie europejskim nie chodziło o to, by te elementy były w konflikcie. Tutaj we Wrocławiu odczuliśmy to zaangażowanie, przekładające się na aktywność zarówno artystów, organizatorów, jak i odbiorców” - powiedziała Truepel.
Dodała, że przykładem sukcesu ESK jest zarówno duży festiwal filmowy „T-Mobile Nowe Horyzonty”, które łączy ambitne kino z dużą frekwencją i sukcesem ekonomicznym, jak i mniejsze projekty o charakterze społecznym.
„Obejrzeliśmy adresowany bezpośrednio do mieszkańców Wrocławia projekt +Wejście od podwórza+. I bardzo nas cieszy, że z funduszy europejskich są finansowane takie projekty o charakterze społeczno-socjalnym, wykonywane też w biedniejszych dzielnicach miasta” - mówiła przewodnicząca delegacji PE.
Dla Komisji Kultury i Edukacji PE ważne jest, że realizowanie programu ESK w różnych europejskich miastach prowadzi do współpracy pomiędzy tymi ośrodkami i artystami - podkreśliła Truepel.
„Po latach sprawowania tytułu ESK powstała sieć takich miast, ale również nawiązały się trwałe relacje pomiędzy artystami. To bardzo ważna struktura, ponieważ pozwala na współpracę nie tylko w chwili obecnej, ale również do kontynuowania jej w przyszłości” - dodała Trepel.
Wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych ESK we Wrocławiu znalazły się m.in. wręczenie Europejskich Nagród Filmowych oraz międzynarodowy festiwal teatralny Olimpiada Teatralna. W 2016 r. Wrocław jest też Światową Stolicą Książki UNESCO.
Odbyło się już wielkie widowisko operowe "Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show" kilkudziesięciotysięcznej publiczności, koncert Ennio Morricone, dwa widowiska plenerowe „Przebudzenie” i „Flow”. Jak poinformowali organizatorzy, przez pół roku we Wrocławiu w wydarzeniach w ramach ESK uczestniczyło już ponad 2 mln widzów.
Program artystycznych wydarzeń ESK 2016 uzupełniają projekty społeczne i edukacyjne, których celem jest zwiększenie uczestnictwa w kulturze mieszkańców stolicy Dolnego Śląska i całego regionu.
Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się 13 maja 1985 roku podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od 2005 roku Europejską Stolicą Kultury są co roku dwa miasta, jedno ze starej Unii, drugie - z państw nowoprzyjętych. W tym roku Wrocław sprawuje tytuł wspólnie z hiszpańskim San Sebastian.(PAP)
ros/ zan/