Koncertem galowym zespołów folklorystycznych i folkowych m.in. z Polski, Ukrainy, Białorusi i Cypru zakończył się w niedzielę wieczorem w Białymstoku 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza trwała od wtorku.
To największa tego typu impreza w województwie podlaskim organizowana przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku. Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. "To święto kultury, różnorodności, otwartości" - mówią o festiwalu jego organizatorzy.
W tym roku na Oktawę Kultur zostało zaproszonych ok. 500 artystów z 24 zespołów folklorystycznych - instrumentalnych, pieśni i tańca, ale też grup folkowych. W sumie byli to artyści z 12 krajów. Po raz pierwszy przyjechały grupy m.in. z Maroka, Cypru i Rumunii.
Scenę główną rozstawiono na miejskim rynku w centrum Białegostoku. Tu prezentowały się wszystkie zespoły. Występów można było też posłuchać w ponad 20 miejscowościach w regionie.
W koncercie finałowym wystąpiło 15 zespołów wyróżnionych przez międzynarodową radę artystyczną festiwalu. Dyrektor WOAK Cezary Mielko podkreślał, że na tym festiwalu nie ma przegranych, wszystkie zespoły są wyjątkowe i prezentują kulturę swoich krajów.
Przed publicznością raz jeszcze wystąpił m.in. zespół cymbalistów Lileia z Białorusi, Stowarzyszenie Twórcze "Oshad" z Adygei, które pielęgnuje tradycje i kulturę tego kraju zaprezentuje pieśni, tańce oraz muzykę czy włoski zespół Quartiere Villanova, który przybliżył zwyczaje i tradycje stolicy Sardynii - Cagliari. Natomiast swój pierwszy koncert dał m.in. białostocki zespół Białka. Jego występ został odwołany ze względu na burzę, która przeszła nad Białymstokiem w czwartek.
"Burza to jedyne nieszczęście, które nas spotkało" - powiedział dziennikarzom dyrektor artystyczny festiwalu Andrzej Dyrdał. "Poza tym jestem zadowolony ze wszystkich zespołów, które przyjechały, ponieważ zaprezentowały bardzo dobry poziom, wszystkie prezentacje bardzo się podobały i radzie artystycznej, i mieszkańcom. Myślę, że zespoły zostały świetnie przyjęte" - podsumował Dyrdał.
Wszystkie koncerty - jak podkreślają organizatorzy - przyciągały tłumy słuchaczy zarówno w Białymstoku, jak i innych miejscowościach w regionie. Przychodzili nie tylko mieszkańcy, ale też turyści.
W ramach tegorocznej Oktawy Kultur oprócz koncertów, odbyły się także warsztaty tańców tradycyjnych, swoich sił można było też spróbować na potańcówce.
Podlaska Oktawa Kultur została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz miasta Białystok.(PAP)
swi/ dsr/