Kultura i sztuka po 1989 roku

14.11.2019

Koncert inaugurujący obchody 700-lecia Wilna przypadające w 2023 r.

W wileńskim Pałacu Władców w środę odbył się koncert „Wielkie Księstwo Litewskie – wszystkie drogi prowadzą do Wilna”, który zainaugurował cykl wydarzeń na 700-lecie Wilna przypadające w 2023 roku.

„W związku ze zbliżającą się 700. rocznicą założenia Wilna postanowiliśmy przygotować cykl imprez, prezentujących wielonarodowe dziedzictwo literackie, muzyczne i artystyczne Wilna oraz ziem Rzeczypospolitej Obojga Narodów” - powiedział PAP Perlis Vaisieta, przywódca Królewskiego Związku Szlachty Litewskiej, inicjatora i organizatora przedsięwzięcia.

Środowy koncert rozpoczął się od uroczystej ceremonii wniesienia historycznych flag Wielkiego Księstwa Litewskiego, Królestwa Polskiego oraz flag herbowych przywódców powstania styczniowego Konstantego Kalinowskiego herbu Kalinowa i Zygmunta Sierakowskiego herbu Dołęga.

„Stworzyliśmy flagi herbowe przywódców powstania. W ten sposób oddajemy hołd Kalinowskiemu i Sierakowskiemu, którzy 22 listopada spoczną na wileńskiej Rossie” wspólnie z innymi powstańcami, szczątki których zostały odnalezione na wileńskiej Górze Zamkowej” - przekazał Vaisieta.

W programie środowego koncertu znalazły się utwory Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, Juliusza Słowackiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego; utwory instrumentalne Michała Kleofasa Ogińskiego, Johanna Pachelbela oraz Mikalojusa Konstantinasa Cziurlionisa wykonali artyści białoruscy i litewscy. Pieśni do wierszy polskich poetów XIX wieku wykonała Anna Kurpińska, wokalistka i pedagog, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.

Do 2023 roku, na powitanie jubileuszu Wilna, zostaną zorganizowane jeszcze cztery przedsięwzięcia. Przywódca Królewskiego Związku Szlachty Litewskiej zapowiada, że w przyszłym roku odbędzie się międzynarodowa konferencja historyczna o roli Wilna w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W następnych latach planowane są wystawy i koncerty m.in. orkiestr wojskowych Litwy i Polski.

Cykl przedsięwzięć „Wielkie Księstwo Litewskie – wszystkie drogi prowadzą do Wilna” Królewski Związek Szlachty Litewskiej przygotowuje przy współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie, placówkami dyplomatycznymi Białorusi i Ukrainy, litewskimi resortami spraw zagranicznych oraz obrony, samorządem miasta Wilna.

Swe urodziny Wilno obchodzi 25 stycznia i nawiązuje do pierwszej pisemnej wzmianki o tym mieście. 25 stycznia 1323 roku wielki książę litewski Giedymin wystosował list do mieszkańców Lubeki, Bremy, Magdeburga, Kolonii i innych miast, w którym zapraszał rycerzy, kupców, lekarzy i rzemieślników do osiedlania się w Wielkim Księstwie Litewskim. W liście Giedymin obiecywał chłopom, że przez 10 lat będą mogli uprawiać ziemię bez płacenia podatków, a kupcom - że zostaną zwolnieni od płacenia cła. Książę zapewniał też o tolerancji wobec chrześcijan i informuje, że wystosował list do papieża Jana XXII, w którym zapowiada, że zamierza się ochrzcić.

Dzisiaj Wilno jest stolicą Litwy i największym miastem kraju. Jego powierzchnia wynosi około 400 kilometrów kwadratowych, z czego ponad 40 proc. zajmują tereny zielone. W Wilnie mieszka ponad 540 tys. osób. Litwini stanowią 63,2 proc. mieszkańców miasta, Polacy – 16,5 proc., Rosjanie - 12 proc., Białorusini – 3,5 proc., przedstawiciele innych narodowości – 4,8 proc.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL