Koncert z okazji 35. urodzin Orkiestry Sinfonia Varsovia odbędzie się 23 marca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. W programie znajdą się kompozycje nawiązujące do historii zespołu.
Koncert rozpocznie "Sinfonietta per archi" Krzysztofa Pendereckiego - dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii. "Utwór ten nosi specjalną dedykację dla orkiestry, a jego obecność w programie to również odniesienie do Polskiej Orkiestry Kameralnej, której skład stał się fundamentem Sinfonii Varsovii" - podano w informacji prasowej.
Następnie artyści zagrają uwerturę do opery "Włoszka w Algierze" Gioacchino Rossiniego, "którą muzycy wielokrotnie wykonywali i nagrywali pod batutą Menuhina". Orkiestrą zadyryguje Herve Niquet. Kolejny utwór to wykonany również pod kierunkiem Niqueta "Uczeń czarnoksiężnika" Paula Dukasa. Utwór francuskiego kompozytora przypomina, że "muzyka francuska i współpraca z francuskimi artystami zajmuje niezwykle istotne miejsce w repertuarze orkiestry". Jak podano "Sinfonia Varsovia od ponad 20 lat jest stale obecna na najważniejszych festiwalach muzycznych we Francji, jak La Folle Journee i Festiwal Pianistyczny w La Roque d'Antheron".
"II Essay for Orchestra" op. 17 Samuela Barbera oraz "Tańce symfoniczne" z musicalu "West Side Story" Leonarda Bernsteina orkiestra zagra pod batutą Rodericka Coxa, ubiegłorocznego laureata The Sir Georg Solti Conducting Award.
Jak poinformowano, jedną z najbardziej lubianych przez Sinfonię Varsovię kompozycji jest I Symfonia D-dur op. 25 "Klasyczna" Sergiusza Prokofiewa. Utwór ten publiczność usłyszy w interpretacji dyrygentki Marzeny Diakun, laureatki m.in. Paszportu Polityki w 2016 r. Poprowadzi ona również zespół w ostatnim utworze w programie koncertu – "Krzesanym" Wojciecha Kilara.
Gospodarzem koncertu będzie Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, na którego zaproszenie - jako ówczesnego szefa stołecznego Centrum Sztuki Studio - 35 lat temu jeden z najsłynniejszych skrzypków XX wieku, Yehudi Menuhin, po raz pierwszy odwiedził Polskę. Jego wizyta zainspirowała powstanie Sinfonii Varsovii Dąbrowskiemu towarzyszyć będzie dyrektor orkiestry, kontrabasista Janusz Marynowski.
Przybliżą oni publiczności historię Sinfonii Varsovii i zdradzą plany na najbliższe lata. W przerwach pokazane zostaną archiwalne zdjęcia orkiestry oraz ilustracje i makiety prezentujące nową siedzibę Sinfonii Varsovii, mieszczącej m.in. największą w Polsce salę koncertową.
"Urodziny liczymy od dni, w których odbywały się koncerty z Yehudi Menuhinem w Filharmonii Narodowej w kwietniu w 1984 r. Wtedy narodziła się idea powstania Orkiestry Sinfonia Varsovia z istniejącej już wówczas Polskiej Orkiestry Kameralnej - kiedy to jej szef Jerzy Maksymiuk zdecydował się pokierować orkiestrą w Szkocji. Musieliśmy szukać nowego mistrza, który by stanął na czele orkiestry i zaprosiliśmy do współpracy Yehudi Menuhina, który wtedy przyjechał do Warszawy na koncerty" - powiedział w jednej z rozmów z PAP dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski.
By sprostać wymaganiom zaplanowanego repertuaru, orkiestra zwiększyła skład, zapraszając do współpracy muzyków z całego kraju i przyjęła nazwę Sinfonia Varsovia. Menuhin objął funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry symfonicznej.
"Rozkochał się w orkiestrze zaprosił nas na światowe tournee i od tamtego czasu, aż do śmierci mistrza byliśmy cały czas ze sobą" - powiedział Marynowski.(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ wj/